Kajakowe FAQ

Często zadawane pytania w grupie pl.rec.kajaki

1. Czy lepszy jest kajak, czy kanadyjka?
2. Chciał(a)bym wybrać się na (dwu)tygodniowy spływ wakacyjny - jaką rzeke polecacie ?
3. Chciałbym zorganizować spływ dla grupki znajomych - jakim przepisom prawa podlega coś takiego ?
4. Chciałbym organizować spływy komercyjne - jakim przepisom prawa podlega coć takiego ?
5. Kto może prowadzić spływ ?
6. Chcę pływać kajakiem po morzu - jakie problemy są z tym związane ?
7. Szukam nowego kajaka (wiosła, kamizelki,...) - gdzie to kupić ?
8. Szukam używanego kajaka (wiosła, kamizelki,...) - gdzie to kupić ?
9. Czy kajakarstwo jest bezpieczne ?
10. Będzie lało?
11. W co sie ubrać na spływie?
12. Czy GPS się na coś przydaje na spływie?
13. W co się spakować na spływ?
14. Czy w kajaku potrzebny jest ster?
15. Ile kosztuje kajak?
17. Czy w Polsce obowiązuje rejestracja kajaków?
18. Jaka technologia produkcji kajaków jest najlepsza ?
19. Czy płyniecie kajakiem pod wpływem alkoholu jest karalne?
20. Skąd wypożyczyć kajaki?
21. Czy na pływanie kajakiem potrzebne jest jakies pozwolenie lub patent?
22. Jaki jest stan wody na...?
23. Kto powinien siedzieć z przodu, a kto z tył w kajaku dwuosobowym?
24. W jakich terminach najlepiej zaplanować spływ kajakowy? Kiedy zaczyna się sezon kajakowy? Czy długi majowy weekend jest odpowiednim terminem na wyjazd kajakowy?


1. Czy lepszy jest kajak, czy kanadyjka?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Po pierwsze musisz zdecydować do czego chcesz tej łódki używać. Kanadyjka jest doskonała do włóczęgi po nizinnych rzekach i jeziorach: jest bardzo pakowna - można do niej włozyć więcej i szybciej, stabilna - lepiej nadaje się do wożenia dzieci, psów, itp. Kanadyjka jest jednak wolniejsza od kajaka i manewrowanie nią wymaga więcej umiejętności. Kanadyjka nie nadaje się też do pływania po morzu, a pływanie nią w górach to "wyższa szkoła jazdy".
Jeżeli więc szukasz łódki na dłuższe włóczęgi i lubisz wozić ze sobą dużo rzeczy, to wybierz kanadyjkę. Jeżeli chcesz pływać w górach lub po morzu, to lepiej zdecyduj się na kajak.
(Autor: jstar@kajak.org.pl, 2003-03-24 09:24:33)
zaproponuj swoją odpowiedź

2. Chciał(a)bym wybrać się na (dwu)tygodniowy spływ wakacyjny - jaką rzeke polecacie ?
Najwięcej zwolenników ma w pl.rec.kajaki Wda. Ale są też tacy, którzy doradzą Czarną Hańczę, Krutynię, Brdę, Piławę czy Drawę. W Polsce jest wiele pięknych rzek i, niezależnie od której zaczniesz, będziesz chciał poznac je wszystkie.
(Autor: jstar@kajak.org.pl i inni, 2003-03-11 10:43:40)
zaproponuj swoją odpowiedź

3. Chciałbym zorganizować spływ dla grupki znajomych - jakim przepisom prawa podlega coś takiego ?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona, bo przepisy dotyczące organizacji spływów są niejasne. Jeżeli grupka jest niewielka (kilka osób), to można przyjąć, że każdy uczestniczy w imprezie na własne ryzyko. Z drugiej jednak strony każdy spływ powinien być kierowany przez dokładnie jedną osobę i ta osoba przyjmuje na siebie moralną odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich uczestników (zobacz 3 filary bezpiecznego pływania). Tak więc zawsze można spodziewać się, iż w razie jakiegoś wypadku może znaleźć się prokurator, który będzie starał się znaleźć kogoś winnego.
(Autor: jstar@kajak.org.pl, 2003-03-11 16:07:51)
zaproponuj swoją odpowiedź

4. Chciałbym organizować spływy komercyjne - jakim przepisom prawa podlega coć takiego ?
Na razie nie ma odpowiedzi na to pytanie.
zaproponuj swoją odpowiedź

5. Kto może prowadzić spływ ?
Na pewno może prowadzić osoba posiadająca państwowe uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej (IRR) ze specjalnością Kajakarstwo.
Pozostałe przypadki są dyskusyjne.
(Autor: Bartosz Sawicki, 2003-03-11 10:55:29)
zaproponuj swoją odpowiedź

6. Chcę pływać kajakiem po morzu - jakie problemy są z tym związane ?
Pewne informacje można znaleźć na stronie magazynu WIOSŁO.
(Autor: gerhard1@o2.pl , 2004-07-05 13:07:37)
zaproponuj swoją odpowiedź

7. Szukam nowego kajaka (wiosła, kamizelki,...) - gdzie to kupić ?
Obejrzyj bazę podmiotów kajakowych na stronie http://kajak.org.pl/kontakty/. Znajdziesz tam namiary na sklepy i producentów.
(Autor: jstar@kajak.org.pl, 2003-03-11 10:56:18)
zaproponuj swoją odpowiedź

8. Szukam używanego kajaka (wiosła, kamizelki,...) - gdzie to kupić ?
Możesz przejrzeć giełdy ogłoszeń na stronach: http://kajak.org.pl/gielda/, http://www.prokajak.pl/gielda.html. Ogłoszenia o sprzedaży sprzętu pojawiają się też od czasu do czasu na Allegro.
(Autor: jstar@kajak.org.pl, 2003-03-17 11:25:09)
zaproponuj swoją odpowiedź

9. Czy kajakarstwo jest bezpieczne ?
Tak, ale pod kilkoma warunkami. Powinieneś postępować rozsądnie, dowiedzieć się, jakie zagrożenia możesz napotkać, nauczyć się odpowiednio postępować w groźnych sytuacjach, dopasować swój sprzęt do wody, po której chcesz pływać. Wiedza o bezpiecznym kajakowaniu jest bardzo obszerna - zacznij edukację od odwiedzenia strony http://kajak.org.pl/wiedza/bezpieczenstwo.
(Autor: jstar@kajak.org.pl, 2003-10-31 14:18:04)
zaproponuj swoją odpowiedź

10. Będzie lało?
Zajrzyj na:
http://meteo.icm.edu.pl/,
http://www.accuweather.com/
(Autor: Krzysztof Drop, Józek Chłopek, 2004-04-19 14:25:42)
zaproponuj swoją odpowiedź

11. W co sie ubrać na spływie?
W lecie ubiór nie jest taki istotny. W słoneczne dni kserotermiczni mogą pływać na waleta. Zaleca się jednak chronić przed upałem, luźna przewiewna jasna koszula i kapelusz stanowią lepsze zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi niż najsilniejsze kremy UV. Pamiętaj o obuwiu do chodzenia w wodzie. Od biedy mogą to być stare trampki. Klapki i sandały generalnie się nie sprawdzają bo obcierają skórę stopy jak wpadnie piasek, a paski urywają się gdy but zassie się w błocie. Najlepiej zakupić buty z pianki neoprenowej. Na spływie musisz wziąć pod uwagę, że ubranie się zamoczy, a nie zawsze jest ciepło. Należy, więc ubierać się w taki ubiór, żeby nawet mokry dawał poczucie względnego komfortu cieplnego. Najlepsza jest odzież polarowa. Zakup więc bieliznę polarową; T-shirty, legginsy, bluzy, czapkę. Na to w wietrzne chłodne dni warto założyć spodnie i kurtkę z różnych oddychających …-texów (hydrotex, sympatex, goretex). Ale najbardziej marzną nogi tu należy ubrać skarpety polarowe, a na to nie za ciasne buty neoprenowe (w nich możesz chodzić w wodzie, lub goretexowe - gdy zakładasz komfortowe wychodzenie na brzeg suchą stopą. Na ręce w zimne dni warto ubrać rękawiczki i tu znowu najlepsze są neoprenowe. Ich substytutem mogą być rękawiczki polarowe ubrane pod rękawice ochronne. Rękawiczki również nie powinny być zbyt ciasne. Jeśli zamierzasz płynąć rzekę górską warto pomyśleć o piance neoprenowej typu long john (czyli ogrodniczki), kajakowej suchej kurtce, a do tego o wspomnianych butach i rękawiczkach neoprenowych, takimż czepku lub normalny czepku pływackim pod kask. Obowiązkowo należy ubrać kask i kamizelkę asekuracyjną. Kamizelkę asekuracyjną zaleca się do pływania (także nizinnego) zawsze, natomiast kask bywa przydatny również na nizinnych zadrzewionych i uciążliwych szlakach.
Obecnie nie jest trendy (ale wygodnie) – ubierać się na sportowo, przed spływem – dresiarstwo.
Jest całkiem nie w modzie, niewygodnie i niebezpiecznie – ubierać dżinsy na wodę. Wyjątkiem jest pływanie na kanu z duszą gdzie jest very trendy ubierać się po kowbojsku.
Jeśli pływasz na dwójce turystycznej jest elegancko, gdy osada ma zunifikowany strój. Wyjątkiem jest pływanie na kanu z duszą, gdzie dopuszczane jest, że z tyłu siedzi kowboj, a z przodu Indianin.
(Autor: krzysztof.drop@zzgnig.com.pl, 2004-04-23 11:31:25)
zaproponuj swoją odpowiedź

12. Czy GPS się na coś przydaje na spływie?
Oczywiście, że jest przydatny, ale czy niezbędny? Jest to fajny bajer, dzięki któremu wiesz z dokładnością do kilku-kilkunastu metrów, gdzie jesteś i możesz oszacować czas do następnych większych przeszkód (zakładając, że ktoś wcześniej płynął tym szlakiem z GPS-em i raczył opublikować dane ze stosownym opisem). Poza tym GPS jest dobrym prędkościomierzem - mierzy prędkość kajaka względem powierzchni Ziemi (a nie względem płynącej wody). Skracając wywód: jeżeli Cię stać na taka zabawkę, to owszem, można znaleźć 1000 argumentów \"za\". Jeżeli nie masz to pewnie nie zabłądzisz na rzecze.
(Autor: Maciej Urbaniak maciej@urbaniak.com.pl, 2004-03-10 15:09:49)
zaproponuj swoją odpowiedź

13. W co się spakować na spływ?
1. Wariant ekonomiczny – dla początkujących, nieprzekonanych do inwestowania w jakieś tam kajakarstwo.
Weź worki foliowe, szczelne. Zapakuj w nie ciuchy czy śpiwór. Zawiązane recepturką worki foliowe wraz z zawartością wsadź do worka płóciennego, ortalionowego, brezentowego lub plecaka (bez stelaża!). Tak przygotowany tobołek zabezpiecza worek foliowy z rzeczami przed rozdarciem, a w efekcie przed zamoknięciem dobytku.

2. Wariant „pomysłowy Dobromir”
Inwencja kajakarzy granic nie zna tak, więc śpiwór można zawinąć szczelnie w materac dmuchany. Rozcięty materac stanowi nieprzemakalną pałatkę na bagaż. Szyje się różnego rodzaju worki z plandek samochodowych, worków po nawozach etc.

3. Wariant „podaruj sobie odrobinę luksusu”
Kup worki kajakowe w Prokajaku, lub w Nurcie. Służą latami, sprawdzona wytrzymałość i wodoodporność, łatwo wchodzą w komory. Cena około 100zł za worek 60 litrowy. Zobacz też w bazie kontaktów.

4. Wariant „z duszą”
Dla pływających na kanadyjkach - pakowanie się w hermetyczne beczki. Zaletą tej metody jest to, że rzeczy się tak nie mną i można w ten sposób pakować jedzenie np. chleby, cukier etc. Wadą jest nieekonomiczne wykorzystanie miejsca w łódce, podczas wywrotki można dostać beczką w głowę. Niektórzy uważają, że beczka to nie jest wariant "z duszą" tylko "do duszy". Inni z lubością stosują beczki rasowe (ze sklepu firmowego), lub adaptują do tego celu różne inne beczki np. po kiszonej kapuście.

Do przydatnych akcesoriów kajakowych na spływie należą niewątpliwie: pokrowce na tel. komórkowe, aparaty fotograficzne, woreczki na dokumenty, pojemniki na zapałki i rozpałkę. Generalnie jak najmniej rzeczy należy wozić luzem, garnki, kochery można wsadzić do worków foliowych. Zużyte worki foliowe i śmieci wozimy ze sobą i wyrzucamy na postojach do jakiegoś ogólnodostępnego śmietnika.

(Autor: krzysztof.drop@zzgnig.com.pl, 2004-05-27 09:24:48)
zaproponuj swoją odpowiedź

14. Czy w kajaku potrzebny jest ster?

Na grupie panuje zgoda, że na jeziorach i większych rzekach (powiedzmy od kilkunastu metrów szerokości) ster jest urządzeniem przydatnym - przede wszystkim do utrzymywania prostego kierunku płynięcia. Ster szczególnie ułatwia pływanie przy silnym wietrze i wysokiej fali bocznej.

Jeśli chodzi o użyteczność steru na mniejszych rzekach o znaczącej liczbie przeszkód, to wiekszość osób uważa, że ster w takich przypadkach jest rzeczą zbędna i nawet może utrudniać niektóre manewry (np. promowanie tyłem). Jest to spowodowane tym, że ster nie działa przy niewielkiej prędkości kajaka względem wody. Ster jest urządzeniem delikatnym i trzeba na niego uważać np. przy przeciąganiu kajaka przez przeszkody. W ster może się zaplątywać roślinność wodną.

Jednocześnie warto wspomnieć, że sterowanie przy pomocy steru wymaga znacznie mniej siły niż sterowanie wiosłem. Jest to duża wygoda, szczególnie podczas pływania w pełni obciążonym kajakiem. Pewnie dlatego są na grupie osoby, które używają steru prawie wszędzie i sobie to chwalą. Nie ma więc zgody w narodzie.

Pływanie ze sterem wymaga mniej umiejętności manewrowania kajakiem. W związku z tym pływając bez steru można się więcej nauczyć.

(Autor: Tomek Toczyski , Dudikon , 2004-04-19 12:10:17)
zaproponuj swoją odpowiedź

15. Ile kosztuje kajak?
Rozpiętość cen sprzętu jest bardzo duża. Cena zależy od materiału, z jakiego wykonana jest łódka, oraz od jakości wykonania. Nowy kajak lub kanadyjkę można kupić już za kilkaset złotych (około 400 PLN kosztuj± pneumatyczne kajaki na Allegro), ale ceny sięgają kilku tysięcy złotych (kajaki polietylenowe). Jeżeli bardzo chcesz możesz też znaleść zachodniego składaka za kilkanaście tysięcy.
Jaki kajak kupić? W zasadzie droższy będzie trwalszy i lepiej wyposażony, ale niestety nie ma tu prostych reguł.
(Autor: Jacek Starzyński jstar@kajak.org.pl , 2004-09-14 14:35:44)
zaproponuj swoją odpowiedź

17. Czy w Polsce obowiązuje rejestracja kajaków?
Nikt nie wymaga rejestracji, jeśli jest to zwykły kajak rekreacyjny. Jeżeli natomiast będziesz go używać jako łódź wędkarską, to rejestracja może okazać się konieczna.
W sierpniu 2006 powstało zamieszanie prawne, którego konsekwencje nie są do końca jasne. Niby wszystkie łodzie o długości większej niż 5 metrów pływające po dużych rzekach (oficjalnych drogach wodnych) trzeba rejestrować, ale PZKaj nie rejestruje.
W czerwcu 2007 Sejm przeglosował poprawkę do ustawy, która zdecydowanie znosi obowiązek rejestracyjny kajaków.
(Autor: Bartosz Sawicki, 2006-04-28 00:14:23)
zaproponuj swoją odpowiedź

18. Jaka technologia produkcji kajaków jest najlepsza ?
Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Popularnych jest kilka technologii, każda z nich ma zalety i wady oraz swoich zagorzałych zwolenników. Najpopularniejsze technologie to:
  • laminat szklano-poliestrowy,
  • polietylen,
  • składane (stelaż drewniano-metalowy lub metalowy + powłoka z tkaniny wodoszczelnej)
  • pneumatyczne, dmuchane,
  • drewniane, najczęściej dodatkowo laminowane bezbarwnie.
Poczytaj więcej o sprzęcie w dziale Wiedza->Sprzęt.
(Autor: Bartosz Sawicki, 2006-05-18 22:26:23)
zaproponuj swoją odpowiedź

19. Czy płyniecie kajakiem pod wpływem alkoholu jest karalne?
Na pewno pływanie "pod wpływem" nie jest rozsądne. Nie ma jednak bezpośrednio określonego limitu dopuszczalnej liczby promili. W przypadku kontroli policyjnej można się liczyć z karą za "stwarzanie zagrożenia". Należy też mieć świadomość, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku "bycie pod wpływem" jest faktem zdecydowanie działającym na naszą niekorzyść.
(Autor: Bartosz Sawicki, 2006-06-30 00:40:28)
zaproponuj swoją odpowiedź

20. Skąd wypożyczyć kajaki?
W bazie kontaktów http://kajak.org.pl/kontakty/ znajdziesz namiary na polskie wypożyczalnie kajaków. Jeśli interesuje Cię wypożyczenie na konkretną trasę, to pod powyższym adresem możesz zawęzić wyświetlanie do konkretnych województw.
(Autor: Tomek Toczyski, 2006-07-22 10:13:38)
zaproponuj swoją odpowiedź

21. Czy na pływanie kajakiem potrzebne jest jakies pozwolenie lub patent?
Nie. Nie ma czegoś takiego jak kajakowe "prawo jazdy". Podobnie jak nie ma czegoś takiego np. na jeżdzenie na nartach albo na hulajnodze.
(Autor: Tomek Toczyski, 2006-07-24 13:26:34)
zaproponuj swoją odpowiedź

22. Jaki jest stan wody na...?
Najłatwiej jest się o tym przekonać wchodząc na stronę IMGW http://www.pogodynka.pl/hydrobiuletyn.php i odnajdując interesujący nas wodowskaz. Gdy takiego brakuje, to można ocenić poziom rzek w interesujacym rejonie z mapy: http://www.pogodynka.pl/hydro.php
(Autor: Marcin Knyps, 2006-08-24 17:34:55)
zaproponuj swoją odpowiedź

23. Kto powinien siedzieć z przodu, a kto z tył w kajaku dwuosobowym?
Z tył powinna siedzieć osoba o większym doświadczeniu i umiejętnościach, albowiem to ona powinna kierować kajakiem. Siedzący z tył widzi więcej łódki, łatwiej mu ocenić kierunek płynięcia i potrzebuje mniej siły, żeby wykonać skręt.
Drugorzędne znaczenie ma rozkład wagi i siły kajakarzy. Optymalnie dziób nie powinien być zanurzony bardziej niż rufa (lekkiego partnera można dociążyć bagażem), a silniejsza osoba siedzi z tył (bo to ona będzie wykonywać większość manerwów).
(Autor: Bartosz Sawicki, 2009-08-14 02:18:38)
zaproponuj swoją odpowiedź

24. W jakich terminach najlepiej zaplanować spływ kajakowy? Kiedy zaczyna się sezon kajakowy? Czy długi majowy weekend jest odpowiednim terminem na wyjazd kajakowy?
Wiele osób uważa, że sezon nigdy się nie kończy i nie zaczyna, bo kajakiem da się pływac przez cały rok. Dla początkującego rozsądnie jednak nie wypuszczać się na wycieczkę, gdy temperatura powietrza i wody jest zbyt niska i nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Pływanie w niższych temperaturach wymaga odpowiedniego przygotowania i odzieży. Wiele firm komercyjnych organizuje spływy także w sezonie jesienno-zimowo-wczesnowiosennym i często można zaufać organizatorom takich spływów: dostosowanie się do ich rad i zaleceń oraz przebywanie pod opieką rozsądnej i kompetentnej kadry pozwala zachować wymagany margines bezpieczeństwa. Weekend majowy jest (poza anomaliami pogodowymi, które mogą się przydarzyć zawsze) bardzo rozsądnym terminem na rozpoczęcie przygody z kajakami.
(Autor: Jacek Starzyński, *j, 2012-12-31 09:46:36)
zaproponuj swoją odpowiedź

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl