Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Gremzdówka

Niewielka rzeczka w północno-wschodniej Polsce, lewy dopływ Czarnej Hańczy. Stanowi przyjemną jednodniową alternatywę dla przeludnionego i monotonnego spływu Hańczą. Szlak jest krótki ale za to urozmaicony. Rzeka płynie przez kilka połączonych ze sobą jezior, na odcinku leśnym kręci się pomiędzy przewróconymi do wody drzewami, złapiemy też do kajaka trochę pająków podczas forsowania wstępnego trzcinowiska. Jak twierdzą miejscowi, Gremzdówka bardzo rzadko użytkowana jest przez kajakarzy. Być może wynika to z faktu, że już samo zlokalizowanie ujścia Gremzdówki do Czarnej Hańczy od strony Hańczy jest stosunkowo trudne i niejednoznaczne. Drugim powodem jest fakt prowadzenia przez rzekę zazwyczaj zbyt małej ilości wody. Nasz spływ (sierpień 2011) odbył się po intensywnych opadach deszczu oraz przy wysokim stanie wody na Czarnej Hańczy. Gremzówka prowadzi wody barwy brunatnej, podobno jest to efektem obecności na obszarze który odwadnia, licznych torfowisk i pokładów rudy darniowej. Opis szlaku sporządzony jest "z góry w dół" do ujścia, leniwy nurt rzeki pozwala jednak na bezproblemowe wpływanie pod prąd od strony Czarnej Hańczy.

Ostatnia aktualizacja: 2011-09-23 07:28:31 GPX, XML
mieszany - Jeziora - U1, ZWA, **, KL2,
Odcinek prowadzący przez kilka jezior połączonych ze sobą krótkimi odcinkami rzeczki. Miejscami gęsta roślinność wodna utrudniająca wiosłowanie.
Bursynowizna
8.4
uwagaPółnocny kraniec jeziora Gremzdy
Głuszyn
5.3
ujścieWypływ z jeziora Gremzdy
4.7
ujścieWypływ na jezioro Głuche
Jeziorki
3.9
ujścieWypływ z jeziora Głuchego
3.3
ujścieWypływ na jezioro Jurkowo
2.5
ujścieWypływ z jeziora Jurkowo
2.3
ujścieWpływ na jezioro Kociołek
 
ujściePrzepływ na jezioro Płaskie
 
biwakMiejsce biwakowe na skraju Wigierskiego Parku Narodowego. Wygodny dojazd, sklep na miejscu (w razie potrzeb wykraczających poza ofertę sklepu, możliwość dowozu na zamówienie), pokoje, domki kempingowe, ciepła woda, sauna, kuchnia, boisko do siatkówki, ognisko, huśtawki dla dzieci, bardzo miły gospodarz Pan Krzysztof i... poza nim "żywego ducha". Kontakt: "BeJot" Milewscy, Pogorzelec 28, 16-506 Giby, tel 087 516-54-08, 504 418-429.
sklepSklep na polu biwakowym
2.2
ujścieWypływ z jeziora Kociołek
1.9
ujścieWypływ na jezioro Miałkie
Gremzdówka
1.5
ujścieWypływ z jeziora Miałkiego
rzeka - Rzeka - U2, ZWA, **, KL2,
Odcinek rzeczny. Ciek wije się przez podtopiony las, końcowe kilkaset metrów przed wypłynięciem na Czarną Hańczę gęste trzcinowiska.
1.3
mostMost betonowy na lokalnej drodze
0
ujścieUjście Gremzdówki do Czarnej Hańczy
Połączenie ze szlakiem: Czarna Hańcza
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl