Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Wieprz

Bardzo przyjemna wędrówka górną częścią największej roztoczańskiej rzeki, od granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego po znany wszystkim z brzmienia chrząszcza w trzcinie Szczebrzeszyn. To może być chyba przykład "sinej wody" wg. nomenklatury Krzysztofa Dropa. Dwie stałe przenoski. Kajaki wraz z opieką przewodnicką można wynająć w Ośrodku Wypoczynkowym "Relaks" w Zwierzyńcu, ul.Partyzantów 13A, 22-470 Zwierzyniec, tel. (084) 687 24 52, 687 22 55. Opis po spływie przy wyjątkowo niskim poziomie wody, 9 sierpnia 2003 r. Wieprz na odcinku z Milejowa przez Łęczną do Zawieprzyc. 25 do 30 km od Lublina. Dzika rzeka, z rzadka dotknięta ludzką ręką. Płynie szeroką doliną, wśród łąk. Małe zalesienie okolic jest rekompensowane bujną roślinnością przybrzeżną. Obfitość wodnego ptactwa, bobrów i wędkarzy. Spotkania z nimi są raczej sympatyczne ze względu na atmosferę kameralnej pustki - osiedla ludzkie są na ogół od rzeki odsunięte. Szerokość w średnim stanie wody 15 do 40 metrów, prąd żwawy i silny, głębokość może być duża, dno na ogół twarde, brzegi bywają wysokie. Woda jest ciemna ale nie stwarza wrażenia brudnej. Zwariowane zakręty, starorzecza.

Ostatnia aktualizacja: 2010-12-27 10:54:44 GPX, XML
rzeka - Wieprz od Obroczy do zalewu w Rudce - U3, ZWC, **, KL2,
Szerokość rzeki 6 do 10 m, bystry nurt, piaszczyste dno, głębokość całkowicie wystarczająca. Liczne ciasne zakręty, odsypiska znacznie zwężające szerokość nurtu, powalone drzewa, kłody i gałęzie. Na brzegu łąki, kępy drzew, później las. Przenoska przy jazie zalewu w Rudce.
Obrocz
326
uwagaPoczątek spływu na łączce z boiskiem do piłki nożnej na lewym brzegu rzeki, dostępnej z szosy Obrocz-Bondyrz, odległej od mostu na drodze do Zamościa o ok. 600 m w stronę Bondyrza. Przy brzegu mały pomost.
325.33
mostMost drogowy na szosie do Zamościa. Za mostem mielizny.
323.4
uwagaNa ostrym zakręcie w prawo piękny wysoki lewy brzeg. Za nim początek odcinka w podmokłym lesie, kończącego się przy zalewie w Rudce.
Rudka
321
ujścieUjście Wieprza do zalewu w Rudce; niska żelazna kładka wymaga schowania się do wnętrza łódki.
rzeka - Wieprz od zalewu w Rudce do mostu w Wywłoczce - U2, ZWB, *, KL3,
Szerokość rzeki 10 do 20 m, nurt zwalnia, dno piaszczyste, liczne mielizny, na nich zatory z gałęzi. Za Zwierzyńcem w wodzie kłody oraz 2 częściowo rozmyte faszynowe tamy spiętrzające wodę w celach kąpielowych.
321.4
przenoskaLądowanie na lewo od jazu i przenoska przez most nad jazem na prawy brzeg. Wodowanie przy pomoście tuż poniżej jazu. Po prawej kanał roboczy, łączący się nieco dalej z kanałem spod jazu.
321.4
jazJaz zalewu w Rudce.
Zwierzyniec
320.9
mostMost kolejowy. Pod nim kamienna tama z wąską przerwą w środku. Szybki prąd - dobrze celować!
320.6
mostMost drogowy w Zwierzyńcu, ul.1-go Maja.
320.1
mostDwie kładki. Po lewej Park Miejski, dalej w lewo pizzerio-restauracja "Młyn". Można podpłynąć kanałem odprowadzającym wodę ze Stawu Kościelnego. Na stawie Kościółek na Wyspie. Na sąsiedniej wyspie - psi cmentarzyk późniejszej królowej - Marysieńki Sobieskiej. Po przeciwnej stronie ulicy Browarnej pozostałości zabudowań po pałacu i parku ordynacji Zamoyskiej, dalej mostek na strumieniu Świerszcz, zabytkowy browar ("Pijcie piwo browaru Zwierzyniec nad Wieprzem!") z firmowym sklepem. Dalej po prawej, na skarpie, modrzewiowa Willa Plenipotenta mieszcząca obecnie dyrekcję RPN. Zaś trochę dalej po lewej - Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN i początek ścieżek dydaktycznych na Bukową Górę i do Stawów "Echo".
319.71
mostMost drogowy w Zwierzyńcu, ul.Zamojska. W głębi, po lewej budynek starej karczmy. Na dole bar. W pomieszczeniach na górze funkcjonował powstańczy szpital polowy po zwycięskiej bitwie pod niedaleką Panasówką w sierpniu 1863 r.
Wywłoczka
318.3
uwagaSilne źródła wyciekające ze stromego zbocza lewego brzegu.
317.23
mostMost drogowy na drodze Wywłoczka-Bagno.
rzeka - Wieprz od mostu w Wywłoczce do Szczebrzeszyna - U3, ZWC, *, KL3,
Szerokość rzeki 10 do 15 m, bystry nurt, brzegi podmokłe. Wokół łąki. Jaz i 4 progi. Liczne zwalone drzewa i gałęzie. Przed Szczebrzeszynem rzeka silnie meandruje a następnie płynie pięknym szpalerem starych olch. Trudny finał przed młyńskim progiem w Szczebrzeszynie.
Turzyniec
317.2
uwagaBardzo niska kładka z podnoszonym na zawiasach jednym przęsłem.
316.5
jazDwustopniowy jaz z kładką. Łączna wysokość progów ok. 2 m.
przenoskaPrzenoska prawym brzegiem. Rzeka oddala się od zabudowań i szosy po lewej.
Żurawnica
315
uwagaRozmyty próg wysokości ok. 30 cm. Można spłynąć środkiem.
314.4
mostDwuprzęsłowy most. Po prawej, niedaleko, szosa Zwierzyniec-Szczebrzeszyn i zabudowania Żurawnicy.
314
uwagaRozmyty próg wysokości ok. 40 cm. Nad progiem drewniany, dwuprzęsłowy most, za nim małe bystrze. Można spłynąć pod prawym przęsłem, ale może lepiej najpierw upewnić się z mostu, czy nie wpakujemy się na kołki, kłodę lub kamienie. Prąd szybki.
313.7
uwagaRozmyty próg wysokości ok. 30 cm. Można spłynąć środkiem.
Kawęczyn
312.7
uwagaRozmyty próg byłego młyna w Kawęczynie wysokości ok. 80 cm. Obecnie jest to właściwie pochylnia. Można spłynąć ale za nim jest kilka dość dużych fal stojących, grożących zalaniem kokpitu. Można też łódkę spławić przy prawym brzegu.
312.12
mostDrewniany most na gruntowej drodze Kawęczyn-Brody Małe. Za nim, po lewej stronie widać w oddali wzgórza szczebrzeskie, z położonymi nań cmentarzami oraz dalej w prawo wzgórze zamkowe z ruiną zamku.
Szczebrzeszyn
309.4
uwagaPo lewej zabudowania Błoni, przedmieścia Szczebrzeszyna. Rzeka zbliża się do szosy po lewej stronie, płynie pięknym szpalerem starych olch. Gwałtownie przyspiesza, zwęża się i spłyca. Dno i brzegi kamieniste.
rzeka - Wieprz z Łęcznej do Zawieprzyc - U1, ZWB, **, KL3,
Rzeka prostuje się i poszerza. W kilku miejscach wysokie, przybrzeżne skarpy
Klemensów
304.18
mostMost w Klemensowie
Szczebrzeszyn
308.22
mostMost nad progiem przy młynie w Szczebrzeszynie. Bardzo szybki prąd, wąsko, płytko i kamienie. Widok przesłaniają schodzące niemal nad samą wodę gałęzie. Niewygodne lądowanie na prawym, stromym brzegu. Najrozsądniej jest chyba przeprowadzić łódkę do miejsca, gdzie najlepiej wylądować. O bezpośredniej bliskości progu świadczy piętrowa kamienica z czerwonej cegły na lewym brzegu. Na wysokości młyna, po drugiej stronie ulicy, przy wywierzysku stoi drewniany posąg świerszcza. Rynek w miasteczku około 500 m dalej.
Michałów
301.82
mostMost w Michałowie
Nielisz
291.88
przenoskaZapora
291.32
mostMost w Nieliszu
Wirkowice
277.86
mostMost w Wirkowicach
Izbica
267.27
mostMost w Izbicy
Dworzyska
258.24
mostMost w Dworzyskach
Krasnystaw
244.85
mostMost w Krasnystawie
Stężyca
233.59
mostMost w Stężycy
Borowica
223.41
mostMost w Borowicy
Oleśniki
206.52
mostMost w Oleśnikach
Trawniki
200.3
mostMost w Trawnikach
Siostrzytów
190.56
mostMost w Siostrzytowie
Jaszczów
181.98
mostMost w Jaszczowie
rzeka - Wieprz z Milejowa do Łęcznej - U2, ZWB, **, KL3,
Wyjątkowo bujna roślinność na brzegach, często bardzo stromych, zwłaszcza po zewnętrznej stronie zakrętu. Trawy, zioła, krzaki i drzewa, później trochę lasu. Do Łańcuchowa bardzo kręto. Sporo zwalonych drzew, możliwych do pokonania bez wysiadania
Milejów
179.5
mostMost na drodze z Milejowa do Klarowa. Sprzęt najlepiej wodować nieco powyżej mostu - dojście ścieżką z wyłożonej płytami drogi odbijającej od szosy w prawo tuż przed mostem. Uwaga - pod mostem silny prąd spycha na lewy filar.
174.5
ujściePo prawej ujście długiego, zgubionego wśród łąk starorzecza. Dalej na prawym brzegu zaczyna się las.
Łańcuchów
169.67
mostBetonowy most w Łańcuchowie
169.6
uwagaZa mostem dwa zakręty w kształcie S. Po pierwszym w prawo odbija sztuczny przekop, skracający trasę o jakieś 300 m.
169
uwagaJeśli nie popłyniemy przekopem mijamy na lewym brzegu dwór proj. Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim, stojący w rozległym parku. Obecnie własność prywatna. Za pozwoleniem można obejrzeć. Na prawym brzegu podmokły las
168.3
ujścieZ prawej strony dołącza płynący lasem przekop
Ciechanki Krzesimowskie
161.54
mostMost na drodze z Łęcznej do Milejowa. Kończą się meandry. Dalej rzeka płynie głęboką doliną o stromych zboczach, miejscami sięgających 20 m
Łęczna
158.63
mostWysoki, betonowy most w poprzek doliny rzeki na przedmieściu Łęcznej od strony Lublina
157.43
ujścieMała rzeczka Świnka wpada z prawej strony. Niestety po przepłynięciu przez miasto jest bardzo brudna
153.93
uwagaPo zatoczeniu szerokiego łuku niemal wracamy do miejsca, w którym byliśmy kilka minut wcześniej. Przy wysokim stanie wody pewnie można na skróty
Karolin
152.9
uwagaMalowniczo położona wieś nad wysoką i stromą skarpą prawego brzegu
Nowogród
150
uwagaPrzy lewym brzegu wysoki i bardzo stromy kopiec grodziska. Wygodne miejsce na postój. Krawędzią doliny biegnie droga z Łęcznej do Kijan. W wodzie resztki po dawnym młynie
Kijany
146.95
mostMost w Kijanach. Filary mostu są jak zapałki - tak w ilości jak i grubości. Dalej po lewej park i pałac, obecnie użytkowany przez Technikum Ogrodnicze. Dolina rzeki obniża się
Spiczyn
143
ujściePo lewej ujście Bystrzycy - miejskiej rzeki Lublina. Wieprz wyraźnie potężnieje. W oddali po prawej na wzgórzu, na tle starych drzew parku bieleje kaplica stojąca obok ruin zawieprzyckiego zamku. Na lewo od niej - same ruiny, niestety obecnie bardzo zaniedbane
Zawieprzyce
142.23
mostNowy betonowy most w Zawieprzycach. Przed nim w wodzie resztki starego, drewnianego. Najlepiej ominąć je z lewej strony. Lądowanie na prawym brzegu na plaży pod mostem
Serniki
123.55
mostMost w Sernikach
Chlewiska
117.84
mostMost w Chlewiskach
Leszkowice
101.41
mostMost w Leszkowicach
Serock
91.09
mostMost w Serocku
Jeziorzany
59.75
mostMost w Jeziorzanach
Drążgów
40.3
mostMost pomiędzy Drążgowem a Baranowem
Strzyżowice
19.68
mostMost w Strzyżowicach
Dęblin
0
ujścieUjście Wieprza do Wisły
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl