Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Nysa Szalona

Niewielka rzeczka w środkowej części woj. dolnośląskiego - prawy dopływ Kaczawy. Płynie na pograniczu gór i nizin, dzięki czemu jest stosunowo bystra i "wyhamowywana" licznymi, mniejszymi i większymi prożkami. Na obszarach zabudowanych uregulowana betonowymi ograniczeniami i wzmocnieniami brzegów, poza terenem zabudowanym bardziej dzika, zarośnięta drzewami i krzakami. Przy typowych warunkach wodnych nieco płytka, więcej wody pojawia się na granicy Wolbromka i Kłaczyny, gdzie do Nysy z prawej strony wpływa rzeczka Sadówka i od tego miejsca daje się płynąć. Znacznie lepiej robi się dopiero od wpływu z lewej strony Nysy Małej. Od tego miejsca płynie się już praktycznie bez kontaktu z dnem. W wodzie, na brzegach i na drzewach dużo śmieci, chociaż woda stosunkowo czysta i mało śmierdząca. Rzeczka jest łatwo dostępna z brzegu na całym odcinku ze względu na bliskość dróg i zabudowań. W dniu płynięcia odcinka z Kłaczyny do Jawora, wodowskaz w Jaworze wskazywał poziom 32. Przy tym stanie wody, komfortowo płynie się dopiero od ujścia Nysy Małej, powyżej tego miejsca bardzo często haczy się o wystające z dna kamienia, czego przy wartkim nurcie nie da się uniknąć. Andrzej Pokonieczny dodaje, że przy poziomie minimum 40 (wodowskaz Jawor) pływać można z Czernicy, minimum 50 - z Kłaczyny, minimum 70 - z Bolkowa, zaliczając górski odcinek WWI w Wolbromku.

Ostatnia aktualizacja: 2014-11-12 07:57:25 GPX, XML
rzeka - Kłaczyna - Gniewków - U1, ZWB, *, KL1,
Odcinek z Kłaczyny do Gniewkowa to głównie teren zabudowany (zaplecze wiejskich gospodarstw). Wzmocnione brzegi, liczne prożki, nurt wartki.
Kłaczyna
37.5
jazPróg 4 stopniowy. Wygodne miejsce rozpoczynania spływu. Powyżej wpada do Nysy rzeka Sadówka znacznie poprawiając stosunki wodne. Przy progu sporo miejsca na samochody a właściciele terenu są przychylni kajakarzom.
35.4
mostMost drogowy
33.7
przenoskaEwentualna przenoska prawym lub lewym brzegiem 20m po trawie.
jazPróg 1,2m, za nim płytko.
Roztoka
32.5
mostMost drogowy
31.2
mostMost drogowy
30.6
przenoskaEwentualna przenoska lewym lub prawym brzegiem 20m po trawie
mostMostek
jazProżek 0,7m za nim płytko
Dzierzków
29.3
mostMost w Dzierzkowie
Gniewków
28
mostMost w Gniewkowie
27
mostMost w Gniewkowie
rzeka - Gniewków - Jawor - U1, ZWB, **, KL1,
Odcinek z Gniewkowa do Jawora dużo bardziej dziki ze względu na większe oddalenie od siedzib ludzkich. Sporo krzaków i drzew na brzegach, jednak bez zwałek w korycie.
Czernica
26.2
ujścieUjście Nysy Małej. Znacząca poprawa jakości płynięcia ze względu na ilość wody.
25.5
przenoskaWygodna przenoska lewym brzegiem 30m po trawie
jazPróg z pochylnią i dużym głazem po środku. W prawo odprowadzenie wód "młynówki"
25.4
mostMost
jazPod mostem próg 1m. Fartuch, który do tej pory nie był konieczny, na tym progu może być wskazany.
Zębowice
21.7
mostMost w Zębowicach
Jawor
21
jazPróg 2-stopniowy z niewielkim odwojem. Na niższym progu ostro krawędziste kamienie. Przy wyższych stanach wody (wodowskaz Jawor >40) pierwszy próg jest bardzo niebezpieczny. Tworzy się za nim długi odwój o głębokiej cyrkulacji i jest tam 2m głębokości. Natomiast ten drugi stopień to okresowa tama zbudowana z kamieni przez dzieci, które tam się kąpią.
19.6
mostMost drogowy, pod nim wodowskaz "JAWOR"
19
mostMostek w Jaworze
18
sklepW pobliżu mostu sklep spożywczy na nieodległym osiedlu mieszkaniowym.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl