Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Białka

Chyba najładniejszy kawałek górskiej rzeki w Polsce. Przez wtajemniczonych pływany bardzo często i przy każdej okazji. Woda krystalicznie czysta i wiecznie zimna, a do okoła piękne tatrzańskie widoki. Najczęściej odpowiednio wysoki poziom wody w czerwcu i na początku lipca.

Ostatnia aktualizacja: 2007-08-20 19:55:09 GPX, XML
rzeka - Białka od Szałasów do Czarnej Góry. - U1, WW2, ***, KL1,
Najbardziej popularny odcinek Białki od tzw. Bąbla do mostu w Czarnej Górze. W zależności od poziomu wody trudność waha się około WW2, czasami osiągając WW3. Dużo miejsc nadających się do ćwiczeń dla początkujących i rodeo. Koryto rzeki zbudowane jest z drobnych kamieni i łupków, co powoduje, że po corocznych wiosennych powodziach wygląda ono trochę inaczej.
Jurgów Szałasy
0
ujścieUjście Jaworowego Potoku (sk. Jaworinki) do Białki. Tutaj woda kręci się we wszystkie strony i pewnie dlatego miejsce to nazywane jest Bąblem. Na ujściu powstaje odwój zwany Jacuzzi.
uwagaOd Bąbla rozpoczyna się 200 metrowy odcinek Toru, czyli najtrudniejszy kawałek rzeki. Tutaj rozgrywane są zawody o Puchar Prezesa klubu Bystrze. Tutaj również odbywa się szkolenie w ramach obozu Białki Szkoleniowej.
0.25
uwagaMiejsce zwane Jeziorkiem, czyli pierwsza duża cofka za Torem. Idealnie nadaje się do stawiania pierwszych kajakarskich kroków.
0.77
uwagaDuża Płyta, a właściwie coś co po niej pozostało. Szybkie bystrze.
0.99
uwagaZ lewej strony do rzeki wpada malowniczy wodospadzik, a po prawej ładna cofka do ćwiczeń.
1.2
wypływW prawą stronę odchodzi kanał Młynówki. Nie wpływać, bo potem dużo niskich kładek i problem z powrotem na rzekę właściwą.
Jurgów
1.85
mostBetonowy most drogowy na drodze pomiędzy Jurgowem, a Brzegami.
2.31
uwagaMiejsce ćwiczeniowe. Fajny odwoik, bystrze i dwie cofki. Charakterystyczny bardzo wysoki prawy brzeg.
2.4
uwagaĆwiczeniowe bystrze. Po obu stronach spore cofki, które sprzyjają ćwiczeniu trawersów i promowań.
2.71
uwagaMiejsce ćwiczeniowe bardzo podobne do poprzedniego. Może troche mniejsza lewa cofka, ale za to nurt silniejszy i głębiej. Idealne do ćwiczenia wyjścia ze świeczką i płaskich cartwheeli.
2.71
uwagaMiejsce zwane Plażą, czyli wypłaszenie rzeki. Można odpocząć na brzegu, poćwiczyć eskimoski i dzióbki, albo zupełnie płaskie cartwheele.
3.21
uwaga4 lub 5 naturalnych progów w poprzek całej rzeki. Nie są one wysokie (max. 50cm), ale przy wysokiej wodzie mogą być niebezpieczne.
4.47
uwaga4 lub 5 naturalnych progów w poprzek całej rzeki. Nie są one wysokie (max. 50cm), ale przy wysokiej wodzie mogą być niebezpieczne.
4.72
uwagaOstatnie przed mostem Miejsce Świeczkowe. Naprawdę silny nurt i odwój potrafią postawić na dziobie nawet większe kajaki. Cofka tylko po lewej stronie.
Czarna Góra
5.27
mostBetonowy most drogowy pomiędzy Białką Tatrzańską a Czarną Górą.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl