Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Drzewiczka

Prawy dopływ Pilicy, uchodzący przy Nowym Mieście. Niniejszy opis dotyczy jedynie dolnego odcinka od Drzewicy, ale rzeka jest również spływalna wyżej. (Chociaż zależy to od stanu wody - przy suszy może to być problematyczne lub wręcz niemożliwe.)

Ostatnia aktualizacja: 2010-08-21 17:38:44 GPX, XML
rzeka - Drzewiczka poniżej Drzewicy - U2, ZWB, **, KL2,
Ciekawy odcinek o zmiennym charakterze. Częściowo wiedzie przez lasy, częściowo przez pola. Szerokość rzeki około 8m. Nurt bardzo zmienny - miejscami szybki (nawet kilka bystrz), a innym razem spowolniony przez jazy. Nawet na kawałkach płynących przez pola brzegi rzeki są porośnięte drzewami. Spora liczba zwalonych drzew, wymagających troszkę wprawy przy ich omijaniu. Większość zwałek jest poprzecinanych tak, że można przepłynąć. Na szczęście przecięcia te są zrobione z umiarem. Na tym odcinku nie ma wyznaczonych pól biwakowych, ale jest bardzo dużo dogodnych miejsc do biwakowania "na dziko".
Drzewica
0
mostMost samochodowy na zaporze.
uwagaTuż poniżej zapory jest tor kajakarstwa górskiego - właściwie dwa tory: stary po prawej stronie i nowy (otwarty w 2005r) po lewej.
jazSpiętrzenie wody na potrzeby zakładów Gerlach, a przy okazji i tor kajakarstwa górskiego zyskał. Około 2 metrów różnicy poziomów.
1.33
mostGłówny most drogowy w Drzewicy. Zaraz za mostem po prawej stronie pokaźne ruiny zamku z XVI wieku.
2.05
mostMostek dla pieszych
2.28
ujścieZ prawej ujście niewielkiej rzeczki Brzuśni.
8.58
uwagaNiewielki próg powstały z ułożonych w poprzek rzeki płyt betonowych. Kiedyś to służyło jako przejazd przez rzekę dla samochodów, ale teraz już nie jest to przejezdne. Można spływać, ale kajaki się pewnie trochę poobijają. 50m dalej jest metalowy mostek dla pieszych. Od tego miejsca rzeka zwalnia - jest to wpływ jazu w Nieznamierowicach.
Nieznamierowice
10.92
stanica[marzec 2009] Tuż przed jazem, po prawej stronie powstaje pensjonat, aktualnie nadal nieczynny, w trakcie remontu. W/g słów właściciela powinien być gotowy na lato 2009... W środku mają być pokoje gościnne i kuchnia przygotowana do sprzedaży posiłków. Pomost przy pensjonacie nieco zniszczony. Możliwe, choć utrudnione wyciąganie kajaków (transport na zewnątrz przez zdemontowaną część ogrodzenia i posesję - wymaga zgody właściciela). Na posesji możliwość pozostawienia (za niewielką opłatą) samochodu pod opieką gospodarza...
jazJaz o wysokości około 1m. Niewielki odwój o głębokiej cyrkulacji. Bez asekuracji z brzegu (z rzutką) proponuję tego nie spływać, tylko obnieść kajaki lewym brzegiem - około 30m. Zaraz za jazem jest most drogowy.
Janówek II
14.69
mostMostek dla pieszych.
Janówek I
18.5
mostMostek dla pieszych.
Lipowa
18.79
biwakWiata biwakowa na niewielkiej wysepce połączonej ze stałym lądem małym mostkiem przerzuconym nad wykopanym (?) wokół wysepki kanałem. Pod wiatą znajduje się palenisko/grillowisko, a niżej pod nim, w dole okratowane pomieszczenie "gospodarcze" z niewielką umywalką. Obok wiaty wysoko umieszczony mały zbiornik na wodę, prawdopodobnie niesprawny. Całość dość zaniedbana, ale zadaszenie ok i palenisko zdatne do użytku. Na wysepce dodatkowo specjalne wybetonowane miejsce z siedziskami i paleniskiem na ognisko. W przypadku wysokiej wody palenisko może być zalane... W pobliżu na stałym lądzie niewielka, zamknięta budka gospodarcza (?) Całość należy do p. Kowalczewskiego - poety z Radomia, który kiedyś planował rozwój tego miejsca. Niestety splot okolicznośći (choroba/wypadek) sprawiły, że miejsce obecnie jest zaniedbane. Zagląda tu kontrolnie były właściciel tego gruntu, mieszkający w pobliskim domu... Nie wnosi sprzeciwu co do pobytu pod warunkiem pozostawienia miejsca w czystości...
20.04
jazPionowy próg wodny wysokości ok. 70cm. Raczej słabo nadaje się do spływania, bo miejscami wystają jakieś ostre żelastwa. Najlepiej to obnieść po prawej stronie - ok. 30m. Po prawej stronie jest staw, nie mający w tym miejscu połączenia z rzeką. Sporo wędkarzy. 50m dalej jest mostek dla pieszych.
Odrzywół
20.75
jazJaz około 50cm wysokości. Pewnie sam jaz dałoby się spłynąć bez wiekszych problemów, ale zaraz za jazem są drewniane paliki po starym moście, więc może lepiej nie ryzykować i obnieść - lewym brzegiem ok. 40m.
20.97
mostDuży most drogowy
Ceteń
22.26
przenoskaPień drzewa w wodzie w poprzek rzeki. Raczej do obniesienia - z prawej strony parę metrów. (Jak będzie płynął tędy jakiś spływ z piłami, to zapewne ta przeszkoda zostanie usunięta.)
Piaski
23.48
mostNieduży most drewniany.
27.77
przenoskaKładka dla pieszych z poręczą zrobiona z dużego pnia. Trzeba obnieść - z prawej strony parę metrów.
Brzeski
28.33
mostTrzy mostki dla pieszych w Brzeskach.
Zdżarki.
31.98
uwagaWieś Zdżarki po lewej stronie. W wodzie leży słup betonowy. Jeśli ma się delikatny kajak, to chyba najlepiej wysiąść na ten słup i nieobciążony kajak przeciągnąć po słupie. 100 metrów za tym słupem rzeka zbliża się na 10m do często uczęszczanej szosy między Nowym miastem a Odżywołem.
33.77
mostDrewniany most w nienajlepszym stanie.
35.15
uwagaRozwidlenie rzeki. Pomiędzy odnogami są stawy rybne. Jeśli chce się dopłynąć do Pilicy, to lepiej wybrać lewą odnogę, bo na prawej odnodze jest elektrownia wodna w okolicy wsi Wólka Magierowa, którą w 2010r niesposób było obnieść, chociaż wg. relacji z 2008 roku było to możliwe - patrz zakładka "Autorzy i historia".
rzeka - Lewa odnoga przy ujściu - U4, ZWA, *, KL2,
Odcinek okresowo może nie nadawać się do przepłynięcia za względu na niewielką ilość wody. Na tym odcinku dno jest piaszczyste, więc w ciepłe letnie dni spacerek z kajakiem na smyczy nie jest jakąś katorgą.
35.23
jazWysoki jaz. Różnica poziomów 2m.
przenoskaJaz z konieczną przenoską. W odcinku za jazem może być bardzo mało wody.
35.65
mostMost drogowy.
36.42
ujścieUjście Drzewiczki do Pilicy. Stąd jest kilometr do centrum Nowego Miasta.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl