Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Cetynia

Bardzo interesujacy lewy dopływ rzeki Bug. Ma mocno zróżnicowany charakter (płynie w ciemnym, zalesionym jarze, małym dość głębokim wąwozie, łąką, przedziera się przez trzcinowiska, ale jest też odcinek mono uregulowany). Ma też do pokonania kilka progów, przenosek oraz zwalonych drzew. Jesienią (wtedy nią płynęliśmy) tuż przed ujściem, może nawet całkiem zarosnąć zmuszając do przedzierania się przez gęste łoziny i starorzecze, aby dotrzeć do Buga. Dostateczną ilość wody ma wczesną wiosną i po długotrwałych deszczach. Polecam ją dla doświadczonych kajakarzy na jednoosobowych kajakach polietylenowych. Czas potrzebny do pokonania obu odcinków (oraz 4 km Buga) 6-8 godzin w zależności od poziomu wody, pory roku oraz doświadczenia kajakarzy.

Ostatnia aktualizacja: 2006-09-28 08:12:05 GPX, XML
rzeka - Cetynia od Sabnie - U4, ZWB, *, KL3,
"Zwałkowy" odcinek rzeki. Płytki dość bystry nurt. Płynie w mocno zadrzewionym jarze. Dużo zwalonych drzew, kładki i niskie mostki, jedna przenoska.
Sabnie
0
mostMost drogowy. Dogodne miejsce do rozpoczecia spływu. Rzeka płynie w mocno zadrzewionym jarze i ma charakter "zwałkowy".
0.28
mostNiska metalowa kładka.
0.69
mostBetonowy mostek dla pieszych.
0.85
jazTama(próg) ziemno-drewniana (0k. 0.9 m).
1.87
uwagaGospodarstwo na lewym brzegu. 50 m dalej dwustopniowa zastawka.
1.92
przenoskaDwustopniowa zastawka. Tworzy dwa progi. Pierwszy 0.5 m, dalej drewniana 3 metrowa pochylnia zakończona 0.9 m spadkiem. Raczej należy przenieść prawym brzegiem.
Zembrów
2.89
mostKladka. Początek zabudowań wsi Zembrów Koniec odcinka Zwałkowego
3.44
mostKladka, a za nią bród.
4.48
mostMost drogowy. Możliwość rozpoczęcia spływu na krótszej trasie.
rzeka - Cetynia od Zembrowa - U2, ZWA, **, KL3,
Mniej uciązliwy odcinek rzeki, pomimo to bardzo urozmaicony. Fragmenty łąkowy, jeziorny (gęste trzciny), kilka jazów, łoziny, parę zwałek oraz 1-2 przenoski (za to długie).
4.48
mostMost drogowy. Za mostem rzeka płynie tu w głębokim na 2-3m jarze o pionowych ścianach.
5.31
niebezpieczeństwoWysoki jaz, za którym tworzy sie silny odwój. Przy dużej wodzie może być niebezpieczny. Za jazem rzeka zmienia charakter na jeziorny - mocno zarosnięta trzcinami.
7.18
jazJaz w "zęby". Betonowy jaz wybudowany na wzór blank muru zamku. Przerwy pomiędzy "zębami" umożliwiają przy niskiej wodzie swobodne spłynięcie kajakami jednoosobowymi. Dwójki mogą się nie zmieścić.
Szwejki
7.99
mostMost drogowy.
 
sklepWieś Szwejki 500m w lewo. Mozliwość zakupów.
8.79
przenoskaZastawka. Woda kierowana do stawów po prawej. jeśli zastawka jest zamknieta, przenoska lewym brzegiem. Przy niskim stanie wody w rzece, cała woda moze być skierowana do zasilania stawów. Czeka nas wtedy przenoska na odcinku ok.1300m do miejsca gdzie stawy oddają wodę rzece (czyli ok.50m przed mostem Seroczyn).
Seroczyn
10.2
mostMost drogowy. 100 m dalej zastawka podnoszona.
11.65
uwagaLinia wysokiego napięcia.
11.96
jazJaz i kładka nad nim.
12.96
mostKładka. 50 m dalej most drewniany. Po prawej początek lasu mieszanego. Na brzegach widoczne ślady żerowania bobrów.
13.85
jazJaz 30 cm wysokości, spływalny. Koniec lasu mieszanego. Dalej łąki.
14.12
jazJaz 50 cm wyokości, spływalny.
Białobrzegi
15.71
niebezpieczeństwoMost betonowy. Z mostu, od spodu wystają grube stalowe druty!!! Przy małym prześwicie bradzo duże niebezpieczeństwo zaczepienia się. Bezpieczniej obnieść.
16.7
uwagaCetynia zakręca prawie pod kątem prostym w lewo. Po prawej stronie pojawia się wał przeciwpowodziowy.
16.86
mostDrewniany most drogowy. Początek wału po lewej stronie. Za mostem rzeka zwęża się do szerokości kajaka i płynie na poziomie ląki.
 
sklep Położona na lewym brzegu Wieś Białobrzegi oddalona jes o ok. 1 km, ale sklep ogólnospożywczy jest na końcu wsi ok. 1.8 km.
17.16
uwagaRzeka ponownie rozszerza się, by po ok. 800m zniknać pod grubą warstwą roślin wodnych. Do Buga jest stąd ok. 300m na północ po łące, ale po drodze należy jeszcze pokonać mocno zarośnięte łozinami starorzecze. Wczesną wiosną zapewne nie będzie tego pronlemu.
19.28
ujścieUjście Cetyni do Buga. Stąd jeszcze tylko 4km Bugiem do dogodnego miejsca zakończenia spływu we wsi Murawskie Nadburzańskie na prawym brzegu lub na lewym (świetne miejsce biwakowe) przy polnej drodze prowadzącej do wsi Kiełpiniec.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl