Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Kiewna (Litwa)

Kiewna (Kiaune) to niewielka, bardzo czysta rzeczka licząca zaledwie dwadzieścia kilka kilometrów, wpadająca do Żejmiany (Zeimenys) 4 kilometry od jej wypływu z Pojezierza Święciańskiego. Płynięcie Kiewną warto zacząć od malowniczego, bardzo czystego jeziora Ejsiaty (Aisetas), które również zostało objęte niniejszym opisem. Szlak Kiewny jest godną polecenia opcją poprzdzającą spływ Żejmianą, a następnie Wilią do Wilna - taka kombinacja szlaków nie wymaga żadnych przewózek po drodze. Przed wpłynięciem na Żejmianę można jeszcze zwiedzić Pojezierze Święciańskie.

Ostatnia aktualizacja: 2007-08-09 18:27:51 GPX, XML
jezioro - Jezioro Ejsiaty - cz. zachodnia - U1, ZWA, ***, KL1,
(Aisetas) Malownicze, długie i wąskie jezioro o przejrzystości wody sięgającej kilku metrów otoczone sosnowymi lasami Łabonarskiego Parku Krajobrazowego, mało zabudowań na brzegach. Bardzo ładnie i dziko.
Varliukas
0
biwakDogodne miejsce rozpoczęcia spływu z możliwością wjazdu samochodu, a zarazem biwak z małym pomostem na południowym brzegu w odległości 400m od zachodniego krańca jeziora. Jadąc samochodem drogą szutrową wzdłuż południowego brzegu jeziora należy skręcić w leśną drogę na wysokości przystanku autobusowego i bezpośrednio wjedziemy na to miejsce. Jakby przypadkiem to miejsce było zajęte, to można też rozpocząć spływ 300m dalej na wschód, tylko tam juz samochodem sie nie zjedzie nad samo jezioro, bo brzeg jest za stromy i trzeba kajaki znieść/zsunąć kilkadziesiąt metrów nad samą wodę.
6.6
biwakBiwak przy cyplu po lewej stronie szlaku. Miejsce wygląda sympatycznie, ale bywa zajęte przez wędkarzy. Stąd płynąc na północny zachód można zwiedzić poboczne jezioro Galuonis, zanim się wpłynie na wschondnią część jeziora Ejsiaty, które doprowadzi nas do Kiewny.
jezioro - Jezioro Galuonis - U1, ZWA, **, KL1,
Jest to północna zatoka jeziora Ejsiaty odchodząca w połowie jego długości. Kilka wysp. Jest to boczna nieobowiązkowa część szlaku, którą można zwiedzić w kilka godzin. W niniejszym opisie punkty nie są objęte kilometrażem szlaku.
 
biwak[2.2km od jeziora Ejsiaty] Nieduży biwak na cyplu po wschodniej stronie przesmyku. Pewnie dużo komarów, bo zaszuwarzona okolica.
 
biwak[4km od jeziora Ejsiaty] Biwak na wschodnim brzegu jeziora, w sosnowym lesie, duzo miejsca, ładny widok na jezioro, stół.
 
biwak[4.5km od jeziora Ejsiaty] Biwak na wschodnim brzegu jeziora, bardzo przytulne i kameralne miejsce, drewniane schodki na skarpę.
 
biwak[5km od jeziora Ejsiaty] "Oficjalny" biwak na północnym krańcu jeziora. Wiata, stoły, ubikacja, przebieralnia, ładny widok na jezioro i dobre miejsca do kąpieli. Pewną wada tego miejsca jest to, że kręci sie tam trochę ludzi - przychodzą się kąpać.
jezioro - Jezioro Ejsiaty - cz. wschodnia - U1, ZWA, ***, KL1,
Część jeziora Ejsiaty na wschód od wypływu na jezioro Gaulonis. Charakter podobny do wschodniej części jeziora Ejsiaty, lecz im bardzej na wschód, tym mniej dziko - więcej domków na brzegach.
7.2
biwakBiwak na północnym brzegu jeziora. Dalej na wschód co kilkaset metrów są kolejne miejsca do biwakowania (więcej jest ich chyba na północnym brzegu). Jednak im dalej na wschód, tym gorzej, bo jest tam mniej lasów, a więcej domków letniskowych.
Sołdaciszki (Saldutiskis)
13.9
sklepW Sołdaciszkach są sklepy spożywcze i nie tylko.
biwakTo w zasadzie jest kąpielisko, a nie biwak, ale zabiwakować ostatecznie można. Są stoły, ubikacja, przebieralnia, molo. Przychodzi tu sporo miejscowych się kąpać.
uwagaDobre miejsce do zatrzymania się, aby zwiedzić leżące 2km stąd na północ miasteczko Sołdaciszki. W Sołdaciszkach są ruiny dworu rodu Jałowieckich, a po drodze znad jeziora jest cmentarz, gdzie są pochowani członkowie tego rodu.
15.3
wypływWypływ Kiewny z jeziora Aisetas - lekko zarośnięty trzcinami.
rzeka - Kiewna - górny odcinek - U3, ZWA, *, KL1,
Od wypływu z jeziora Ejsiaty do jeziora Kiewna. Ten odcinek Kiewny uznawany jest czasem za oddzielną rzekę zwaną Ejsiatą (Aiseta). Wąskie koryto, w początkowym odcinku płynącym pod mostami i między domostwami mogą występować niewielkie płycizny. Potem rzeka płynie pośród pól, częsciowo wyprostowana. Trochę trzeba się przedzierać przez trzciny, co spowalnia płynięcie.
15.7
mostMost drogowy przy wypływie Kiewny z jeziora Ejsiaty.
19.4
mostMost drogowy i zaraz za nim kolejowy.
19.7
ujścieUjscie rzeki Kiewny do jeziora Kiewna.
jezioro - jezioro Kiewna - U1, ZWA, **, KL1,
(Kiaune) Największe jezioro na szlaku Kiewny.
21.2
biwakNa północnym brzegu - najlepsze (choć nie idealne) miejsce do biwakowania na jeziorze Kiewna. Niezbyt równa łąka na otwartym terenie. Jest też drugie miejsce do biwakowania dokładnie po przeciwnej stronie jeziora, tyle że zmieści się tam zaledwie kilka namiotów.
21.7
wypływWypływ rzeki Kiewny z jeziora Kiewna. Dobrze widoczny.
rzeka - Kiewna - środkowy odcinek - U2, ZWA, **, KL1,
Rzeka płynie częściowo prze pola, częściowo przez lasy mieszane. Sympatycznie.
Pokiewna (Pakiaunys)
22.1
mostMost drogowy.
22.8
mostDrewniany mostek.
26.5
mostMost kolejowy.
28
mostDrewniany mostek.
29
biwakBiwak na prawym brzegu na półtorametrowej skarpie w brzozowym lesie. Miejsce na kilka namiotów.
Zwirbliszki (Zvirbliske)
30.5
mostNieduży most betonowy.
31.7
biwakBiwak na prawym brzegu. Wejście po skarpie.
Kurynie (Kuriniai)
32.4
mostMost na trasie Łabonary-Kołtyniany.
kanał - Kiewna - odcinek skanalizowany - U1, ZWA, **, KL1,
Ostatnie 1300m Kiewny powyżej jeziora Gilutas jest skanalizowane. Obecnie ujście do jeziora Gilutas jest od pólnocno-zachodniej strony, lecz na mapie 1932r na tym odcinku rzeka nie jest skanalizowna i uchodzi do jeziora od strony wschodniej (bardzo blisko wypływu z jeziora).
Pogiłucie (Pagilute)
34.3
mostMost drewniany z betonowymi filarami
34.7
ujścieUjście rzeki do jeziora Gilutis.
jezioro - Jezioro Gilutis - U1, ZWA, *, KL1,
(Gilutas) Niezbyt atrakcyjne jezioro. Dobrych miejsc biwakowych nie stwierdzono.
35.3
wypływWypływ Kiewny z jeziora Gilutas.
rzeka - Kiewna między jeziorami Gilutis i Saktatis - U1, ZWA, **, KL1,
Krótki odcinek rzeki, będący raczej przesmykiem między jeziorami. Brzegi mocno zabagnione, porośnięte szuwarami.
36.1
ujścieUjście rzeki do jeziora Saktatis.
jezioro - Jezioro Saktatis - U1, ZWA, **, KL1,
(Sekluotis) Jezioro, które wygląda raczej jak rozlewisko. Częściowo, nawet na środku, porośnięte szuwarami, co utrudnia nieco orientację w terenie. Dużo ptactwa wodnego.
Kukle (Kukliai)
36.8
wypływwypływ Kiewny z jeziora Saktotis.
rzeka - Kiewna - dolny odcinek - U2, ZWA, ***, KL1,
Bardzo ładny odcinek rzeki, płynący głównie przez las.
37
mostMost drogowy.
37.8
biwakBiwak na lewym brzegu. Łączka przy sosnowym lesie pół kilometra za wsią Kukle. Stąd do centrum dużej wsi Kołtyniany jest niecałe 2km, więc jest to dobry punkt wypadowy po zakupy, choć być może i w Kuklach jest jakiś nieduży sklepik.
38.8
biwakPo lewej stronie łąka otoczona lasem, którą można wykorzystać na biwak z dala od cywilizacji. Niezbyt dobre zejście do wody - trochę błota.
39.3
ujścieUjście Kiewny do Żejmiany. Stąd można spłynąć Żejmianą, a potem Wilią w dół i po około 4 dniach umiarkowanego płynięcia dotzreć do Wilna. Lub można też popłynąć kilka kilometrów w górę Żejmiany i zwiedzić Pojezierze Święciańskie.
Połączenie ze szlakiem: Żejmiana (Litwa)
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl