Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Drawa

Drawa to jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Przez ponad 180 km rzeka jest bardzo urozmaicona, płynie przez duże i małe jeziora, leniwie wije się między polami, a czasami przyspiesza do odcinków o charakterze górskim. Z atrakcji nie można pominąć Drawieńskiego Parku Narodowego, czy największego w Europie poligonu wojskowego. Szlak nosi imię Papieża Jana Pawła II, który w młodości spływał go kilkukrotnie.

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-29 21:53:59 GPX, XML
jezioro - Jezioro Drawsko - U1, ZWA, ***, KL2,
Największe jezioro na szlaku Drawy, skomplikowana linia brzegowa, mnóstwo zatoczek, zatok i półwyspów. Na środku duża wyspa Bielawa.
Czaplinek
184.6
stanicaW Czaplinku jest kilka miejsc gdzie można wypożyczyć kajaki, zabiwakować, a potem rozpocząć spływ.
sklepCzaplinek to spore miasteczko, a sklepów w nim mnóstwo.
Stare Drawsko
180.7
sklepW Starym Drawsku są conajmniej dwa, całkiem dobrze zaopatrzone sklepy. W sezonie czynne 7-23.
uwagaW pobliżu ruin zamku jest wygodne miejsce do wodowania, z dojazdem do samej wody.
rzeka - Drawa od Starego Osieczna do Krzyża - U1, ZWB, **, KL1,
Rzeka płynie wolniej i jest juz na tyle szeroka, że pojedyńcze drzewo nie stanowi przeszkody. Płynie się przyjemnie i szybko.
Piaseczno
176.6
biwakBiwak nad j. Drawsko. Dobre dojście do wody, miejsce na ognisko, ale trochę nierówna łąka. Ogólnie duże i fajne, a dodatkowo nie znalazł się właściciel.
rzeka - Drawa pomiędzy jeziorami Drawsko i Rzepowskie - U1, ZWA, ***, KL2,
Krótki odcinek, ale bardzo sympatyczny, wolno płynąca woda w ładnym otoczeniu
Szymałów
176.1
wypływWypływ Drawy z j. Drawsko (zatoka Rzepowska), dobrze oznaczony dużym, białym kwadratem, widocznym z kilku kilometrów
Rzepowo
175.2
ujścieUjście Drawy do j. Rzepowskiego
jezioro - Jezioro Rzepowskie - U1, ZWA, ***, KL2,
Zwykłe, małe jeziorko.
174.1
wypływWypływ Drawy z j. Rzepowskiego, oznaczone dużym znakiem. Duża łąka po lewej, koło ujścia Drawy z j. Rzepowskiego.
rzeka - Drawa od j. Rzepowskiego do j. Krosino - U3, ZWB, ***, KL2,
Drawa zaczyna płynąć szybciej, pierwsze drzewa, bystrza, przenoska.
173.4
mostBetonowy most drogowy, a pod mostem kamieniste bystrze. Przed mostem, na lewym brzegu jest duże i zorganizowane pole biwakowe. Wiaty, stoliczki i inne udogodnienia. W pobliżu dwa całkiem dobrze zaopatrzone sklepy wiejskie.
172.2
ujścieZ prawej ujście rzeczki Miedznik
Głęboczek
170.1
jazRuiny spiętrzenia wody, o wysokości ok. 2m, do młyna. Woda spływa rozbijająć się po kamieniach, trudność około WW3-4, bez kasku i pozostałego sprzetu asekuracyjnego nie podchodzić. Przenoska 30m po lewym brzegu. Wygodne wyjście z wody i bardzo wygodne zejście
169.9
mostMost drogowy w Głęboczku
169.6
ujścieUjście Drawy do j. Krosino
jezioro - Jezioro Krosino - U1, ZWA, ***, KL2,
Ładna podłóżne jezioro o zalesionych brzegach. Na skarpie, dwie duże wieże niewiadomego przeznaczenia.
Krosino
167.2
wypływWypływ Drawy z j. Krosino. Nieoznaczone, po lewej stronie od przystani i ośrodka.
rzeka - Drawa od j. Krosino do Drawska Pomorskiego - U3, ZWB, **, KL2,
Chyba najmniej ciekawy odcinek Drawy. Rzeka płynie głównie przez pola, meandrując łagodnie. Woda niezbyt czysta.
166.5
mostStalowo-drewniany most drogowy
166.3
uwagaRozgałęzienie Drawy na dwie odnogi, prosto można popłynąć na j. Wilczkowo a w prawo skrót przez trzcinowisko.
Budowo
164.2
mostMost betonowy
Złocieniec
161.4
mostPierwszy most w Złocieńcu, a właściwie na jego przedmieściach. Nie ma koło niego biwaku.
161.2
stanicaHotel Stannica Wodna. Obok duża łąka, na której można biwakować, a w stannicy wykupić ciepły prysznic za 5zł. Na skraju miasta, uważać na kradzieże.
160.7
mostMostek dla pieszych.
160.5
jazMost betonowy, drogowy. Pod mostem metrowe spiętrzenie wody. Przy odpowiednim stanie wody pływalne: WW2-3. Uwaga na rury pod mostem. Przenoska 70m po asfalcie na lewym brzegu. Kiepskie wyjście z wody, jak i miejsce na wodowanie. W około wielu chłopców z wózkami, którzy chętnie pomogą za drobną opłatą. W Złocieńcu jest dużo dobrze zaopatrzonych sklepów, a także kilka barów, ale nic rewelacyjnego. Lecznica i kilka aptek
159.6
mostWysoki, kamienny most kolejowy.
158.8
mostMostek na polnej drodze.
Rzęśnica
156.3
biwakMiejsce biwakowe.
154.6
mostMost betonowy
154.5
biwakZorganizowane pole biwakowe, namioty wojskowe, stoły, wiaty, sławojka, pomost. Minusy: kiepskie dojście do wody i brak lasu. Wg informacji otrzymanych od mariolazosia@interia.pl ( pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; biwak w Rzęśnicy (lewy brzeg) nie ma tam żadnych namiotów wojskowych i nie było (pływam regularnie).
Darskowo
151.2
ujścieUjście rzeki Kokna (Koczynka) do Drawy.
150.9
biwakZorganizowany biwak "Czubajka" na prawym brzegu. Wysoka skarpa i pomost. Wg informacji od mariolazosia@interia.pl (pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; obiekt z dojazdem, dobrze zorganizowany, sławojki, stoły, ławki, długi pomost, można przycumować na raz nawet dużym spływem.
Dalewo
146
mostMost betonowy na drodze między wsiami Dalewo i Suliszewo. Za mostem, na lewym brzegu, ładne, dzikie miejsce biwakowe.
145.2
biwakAwaryjne miejsce na biwak na prawym brzegu. Wielkie drzewo zwalone do wody i być może przenoska.
143.5
mostMost betonowy
Drawsko Pomorskie
140.9
biwakDzikie miejsce biwakowe na lewym brzegu, kiepskie dojście do wody, ale sama łąka sympatyczna.
140.5
mostKładka betonowa z kołami.
139.4
biwakBiwak na lewym brzegu. Z dużym krzyżem, wiata, stoły. Do okoła zabudowania.
138.8
mostPierwszy z całej serii mostów. W Drawsku jest dużo sklepów. Żeby zrobić zakupy najlepiej zatrzymać się przy betonowym nabrzeżu w samym centrum. Warty polecenia bar w Drawsku już za centrum, na prawym brzegu, widoczny z rzeki. Chociaż porównywałem z innymi.
138.7
mostMost drogowy
138.6
mostMost drogowy
138.5
mostMost drogowy
138
mostMostek - kładka
137.3
biwakJĘDRKOWA PRZYSTAŃ. Znajduje się za ostatnim mostem w Drawsku na wysokości szkoły zawodowej, na końcu miasta na lewym brzegu rzeki. Teren ogrodzony balustradą z żerdzi, posiada dwa niezależne wyjścia z wody po łagodnym brzegu i podzielony jest na dwie części - pole namiotowe i część przeznaczoną na ogniska. Na części przeznaczonej pod pole namiotowe znajduje się miejsce ogniskowe z ławami i stołami na 40 osób, natomiast część przeznaczona na ogniska wyposażona jest w palenisko z ławami i stołami dla 100 osób.Ponadto pole wyposażone jest w sanitariat przenośny typu TOy-TOY oraz pojemniki do sortowania odpadów. Położone jest przy ul.Staszica w odległości 100 m od drogi asfaltowej. Po drugiej stronie rzeki w odległości ok 300 m znajduje się sklep Lewiatan, kawałek dalej bar. Pole namiotowe o powierzchni 20 ar zapewnia dużą swobodę biwakowania.
137.2
stanicaNa prawym brzegu, szkoła, która w wakacje prowadzi schronisko młodzieżowe.
136
mostMost kolejowy
rzeka - Drawa od Drawska Pomorskiego do j. Lubie - U5, ZWB, **, KL3,
Szczególnie uciążliwy kawałek, zaczyna się od nieprzyjemnej przenoski, a później słynna "Wietnamka", czyli krzaki, które płożą się wpoprzek całej rzeki. Dodatkowo czystość wody i brzegów poniżej Drawska pozostawia wiele do życzenia. Dłuży się te kilka kilometrów.
Koleśno
135.5
jazElektrownia i spiętrzenie wody. Bardzo niewygodna przenoska conajmniej 30 metrów, warto spróbować kanałem po prawej.
134.9
mostDrewniana kładka
Mielenko Drawskie
132.2
mostDrewniano-stalowa kładka
131
biwakBiwak na prawym brzegu. Oficjalny leśnictwa. Wysoka skarpa, nierówna polana, bez udogodnień. Wg informacji otrzymanych w dniu 23.08.2010 r. od Jędrka: "To pole namiotowe nie istnieje - nie pamiętam go od jakichś 15 lat - nic po nim nie zostało"
129.7
biwakBiwak na prawym brzegu. Zorganizowany, płatny. Ławki, śmietnik, wc, opłata na miejscu. Kiepskie dojście do wody. Wg informacji Właściciela biwaku z dnia dnia 23.08.2010 "Pole namiotowe JĘDRKOWE ZAKOLE (http:/jedrkowe-zakole.strefa.pl) - poprawiono dojścia do wody, wykonano jedno dodatkowe na początku pola, i jedno na końcu z przeznaczeniem do odbioru kajaków/wodowania celem zakończenia i rozpoczynania spływów (5 niezależnych dojść do wody). W tym roku położono asfalt - dogodny dojazd (tylko 300m drogi gruntowej). Wigwam na 30 osób ze stołami i paleniskiem wewnątrz oraz wiata z murowaną kuchnią - zawsze przygotowane drewno dla spóźnionych i zmoczonych turystów, część pola ogrodzona siatką dla grup z małymi dziećmi, ostatni sklep przy Drawie do granicy poligonu (Mielenko - 15min marszu) bez konieczności zbaczania ze szlaku na drugi brzeg J.Lubie, 4 niezależne paleniska - duża swoboda biwakowania. Most betonowy w Mielenku, 200 m poniżej biwaku.
129.3
mostMost drogowy
jezioro - Jezioro Lubie - U1, ZWA, ***, KL2,
Duże, a przedewszystkim bardzo długie jezioro (ponad 10km płynięcia). Na prawym brzegu: las, poligon i biwaki, a na lewym pola, wsie i sklepy.
124
ujścieUjście Drawy do j. Lubie. Czasami strasznie zamulone.
Karwice
122
biwakBiwak na j. Lubie naprzeciwko wyspy Rybaki, w zatoczce, zorganizowany, zacieniony.
119.8
biwakBiwak na cyplu naprzeciwko Karwic, duży i ładny, ale z dojazdem dla samochodów. Pozostałości dwóch domów. W sezonie pełny i głośny. Wg informacji od mariolazosia@interia.pl (pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; biwak na przeciw Karwic nie jest przeludniony, obiekt podzielony na kilka odrębnych biwakowisk, dobrze wyposażony, na złą pogodę jedyna w okolicy duża wiata z kominkiem w środku!
118
biwakCypel na prawym brzegu za Karwicami. Zakaz biwakowamia, regularne kontrone służby leśnej - gdyby nie to, miejsce byłoby super. Wg informacji od mariolazosia@interia.pl (pseudonim - marianna) w dniu 04.03.2011 r.; faktycznie ostro kontrolowane, ale tuż za nim jest piękna zatoka na której jest duże dobrze zorganizowane pole namiotowe "Murzynka". Wszystkie wymienione obiekty mają walory położenia w lesie.
115.5
wypływPrzesnyk między trzcinami na małe jeziorko przy wyjściu z Lubia.
114.9
wypływOstateczny wypływ Drawy z j. Lubie.
rzeka - Drawa od j. Lubie do Prostyni - U2, ZWB, ***, KL2,
Odcinek ten to poligon wojskowy. Do drugiego mostu jest to otwarty odcinek, a dalej zamknięty. Pływanie po odcinku otwartym jest zasadniczo dozwolone, zresztą jest to być może najładniejszy fragment Drawy (czysta woda, cisza, rzeka dosyć szybko płynie przez las, sporo miejsc biwakowych). Dalej rozciąga się odcinek zamnięty, który jest jednym z największych europejskich poligonów i manewry odbywają się tam praktycznie codziennie. Wpływanie na odcinek zamknięty wiąże się zawsze z ryzykiem. Nie należy oczekiwać, że ktoś nie pozwoli Nam wpłynąć w pole ostrego strzelania. Wpływając, nie tyle ryzykuje się mandatem, co raczej swoją głową. Dlatego przed wpłynięciem zdecydowowanie polecam skonsultowanie tej decyzji z aktualnymi działaniami bojowymi na poligonie (rozkład ostrych strzelań znają wszystkie okoliczne służby).
 
biwakBiwak na prawym brzegu. Oficjalny i zacieniony.
114.4
mostMost betonowy, czyli początek poligonu, a dokładnie jego części otwartej.
 
biwakBiwak koło mostu
Żołędowo
 
biwakBiwak na lewym brzegu, oficjalny, bardzo dobre dojście do wody, ładna polana w lesie, pomost.
 
biwakOficjalny biwak na prawym brzegu. Polana na skarpie. Trudne wyjście z wody i wyciągnięcie kajaków.
106.5
ujścieUjście z lewej rzeczki Studzienicy
105.9
mostMost drewniany, lekko się zawalający. Przed mostem po lewej polanka, na której można, od biedy, zabiwakować.
102.2
ujścieUjście Drawy do j. Wielkie Dębno.
101.3
wypływPrzesmyk pomiędzy jeziorami Wielkie Dębno i Małe Dębno.
100.3
biwakZorganizowany biwak na prawym brzegu jeziora Małe Dębno. Dobre dojście do wody, brak udogodnień, leśna polana, dojazd dla samochodów
100
mostDuży most drogowy na trasie Kalisz Pomorski - Drawsko Pomorskie. Początek odcinka zamkniętego poligonu.
99.8
wypływKraniec jeziora
Borowo
97.9
mostMost na poligonie
93.3
wypływPo prawej rozpoczyna się koryto Starej Drawy, zagrodzone zastawkami.
Połączenie ze szlakiem: Stara Drawa
92.6
mostMost na poligonie
92.5
mostMost na poligonie
91.8
wypływPoczątek jeziora
90.3
mostMost na poligonie
90.1
mostMost na poligonie
90
przenoskaPrzenoska 150 metrów po lewym brzegu przy elektrowni.
89.7
wypływPoczątek jeziora
Prostynia
85
mostMost drogowy kończący poligon. W Prostyni jest wiejski sklep.
rzeka - Drawa od Prostyni do Drawna - U2, ZWA, ***, KL1,
Drawa płynie meadrując łagodnie przez podmokłe tereny.
84.6
ujścieUjście Starej Drawy.
84
mostMosty kolejowy
83.9
mostMost drogowy
Mąkowarsko
80.8
ujścieZ lewej strony ujście rzeczki Drawicy płynącej z jeziora Mąkowarsko - zacisznego, zalesionego, stanowiącego doskonałą jednodniową odskocznię dla przeludnionej Drawy
Rościn
79
mostMost drogowy
Kawczyn
72.4
mostMostek na polnej drodze.
Drawno
71.3
ujścieUjście Drawy do j. Grażyna
70.4
sklepW Drawnie jest kilka sklepów.
stanicaStanica PTTK w Drawnie, duży kemping, bar, wypożyczalnia sprzętu.
lekarzW Drawnie jest ośrodek zdrowia i apteka.
barW sezonie znajdziesz tu kilka otwartych do późnych godzin barów i barków.
uwagaW Drawnie przed mostem na prawym brzegu punkt sprzedaży pozwoleń na przepłynięcie Drawieńskiego Parku Narodowego.
mostDuży most betonowy na przesmyku między jeziorami.
rzeka - Drawa od Drawna do Starego Osieczna - U4, ZWC, ***, KL1,
Odcinek Drawy przebiegający w Drawieńskim Parku Narodowym. Obowiązują opłaty za przepłynięcie, oraz korzystanie z przygotowanych biwaków(punkt opłat w Drawnie po prawej koło mostu). Niewątpliwie jeden z najładniejszych szlaków kajakowych, jednak w sezonie dosyć zatłoczony. Szybki nurt i poprzewracane drzewa powodują, że początkujący powinni się liczyć z możliwością wywrotki. Ceny na 2004: 3,5zl - za rozbicie namiotu/dobe ; 5zl - za pobyt w parku od osoby na dobę (50% znizki mlodziez szkolna i studenci) ; 20zl - oplata za palenie ognia i korzystanie drewna na biwakowiskach. Wszystkie pola biwakowe na terenie DPN wyposażone są w: drewniane stoły, najczęsciej zadaszone ( ładne ), miejsca do palenia ognisk, przygotowane drewno, drewniane stare latryny i nowe "toi-toi" w dobrym stanie, zwłaszcza, że w poniedziałki są gruntownie czyszczone i zaopatrywane w wodę do mycia rąk, mydło, ręczniki i papier toaletowy. Zaopatrzeniem turystów od kilkunastu lat zajmuje się "Pan samochodzik" (Wartburg), dostarcza pyszne gorące pierogi, ciasta, wodę, chleb - można zamówić - dostarcza na wybrane miejsce. Brak natomiast miejsc do mycia naczyń i wody pitnej ( na Brdzie problem rozwiązany za pomocą studni i polowych zlewozmywaków).
Sicienko
 
biwakOficjalny i zorganizowany biwak na samym zachodnim końcu jeziora Adamowo. Bardzo przyjemny tym bardziej, że nie ma dojazdu dla samochodów
Drawnik
69.1
wypływDobrze widoczny wypływ Drawy z j. Adamowo.
68.5
mostStalowy most kolejowy.
68
mostBetonowy most drogowy. Pod mostem bystrze. Przed mostem na lewym brzegu znajduje się stanica DPN
Podegrodzie
66
mostDrewniana kładka dla pieszych
Barnimie
63.4
mostBetonowy most, a za nim krótkie bystrze (zimą 2019 most jest w przebudowie). Na lewym brzegu 200m, od rzeki jest sklep. Biwakowanie w Barnimiu przy moście jest zabronione, możliwy jedynie przystanek.
61.9
uwagaBetonowe ruiny budowli hydrotechnicznej
59.8
biwakBiwak "Barnimie" na terenie starej bindugi (wszystkie biwaki w DPN są zlokalizowane w miejscach starych bindug ) ok. 4 km za mostem w Barnimiu położony na prawym, wysokim, zarośniętym brzegu. W sezonie należy odradzać wyprawy podczas weekendów: wulgarne, pijane towarzystwo "bawiące" się do wczesnych godzin porannych (!). Mimo opłaty, nadzoru pracowników DPN nie należy oczekiwać
Konotop
56.3
mostDrewniana kładka koło miejscowości Konotop. W pobliżu wiata, pomost i ławki
Międzybór
52.2
ujścieZ lewej strony do Drawy uchodzi rzeka Słopica
Połączenie ze szlakiem: Słopica
Bogdanka
50.8
mostBetonowy most drogowy
50.5
biwakBardzo duży, oficjalny biwak DPN "Bogdanka". W sezonie bardzo mocno obciążony. Dobry punkt gastronomiczny. Z lewej strony do Drawy wpada rzeka Korytnica
Połączenie ze szlakiem: Korytnica
Sitnica
43.8
uwagaZ prawej w korycie wielki głaz narzutowy, tzw "Wydrzy Głaz"
42.5
biwakOficjalny biwak DPN "Sitnica". Duży i zorganizowany, na lewym brzegu
Moczele
39.6
mostBetonowy most drogowy.
36.5
biwakOficjalny biwak DPN "Pstrąg". Zorganizowany, na prawym wysokim brzegu
Głusko
33.2
mostDrewniany mostek tzw "most niskowodny", a pod nim małe bystrze.
32.5
jazZapora o wysokości 5m i elektrownia wodna Kamienna. Przenoska po prawej stronie elektrowni. Dosyć wygodna, około 100m po slipie
31.3
mostBetonowy most drogowy pomiędzy Starym Osiecznem a Głuskiem
Mostniki
30.6
biwakOficjalny biwak "Kamienna". Zorganizowany i trochę mniej popularny biwak DPN. Lewy brzeg - ładnie.
27.3
ujścieUjście Płocicznej do Drawy. Kilkadziesiąt metrów w górę Płocicznej znajduje się wodowskaz przy prawym brzegu rzeki. Poziom 18 na wodowskazie gwarantuje bardzo dobre warunki wodne.
Stare Osieczno
25.2
biwakBiwak na lewym brzegu, komercyjny, zorganizowany. Koło biwaku i szosy jest bar, a nawet restauracja. Bar i restauracja w lipcu 2007 nie były czynne (w tygodniu).
25.1
mostDrogowy most stalowy o konstrukcji skrzynkowej na ruchliwej drodze nr 22. Najbliższe większe miejscowości przy tej drodze to Dobiegniew i Człopa.
Czarnolesie
23
biwakŁąka na prawym brzegu, nadaje się do biwakowania, ale niestety możliwy dojazd samochodem. Uwaga! biegające zdziczałe 2 konie, 2 krowy i owca. My też nie chcieliśmy w to uwierzyć, ale po wieczornym spotkaniu na noc wykonaliśmy wokół namiotów barykady ze ściętych drzewek
Łęczyn
19.2
ujścieZ prawej ujście Mierzęckiej Strugi do Drawy
Połączenie ze szlakiem: Mierzęcka Struga (Mierzęcinka)
Hutnik
15.1
biwakOznakowane pole biwakowe po prawej
Dębina
13.8
biwakLeśnictwo Dębina, oznakowana agroturystyka po lewej
Przedborowo
10.5
biwakDwa pola namiotowe. Oba na prawym brzegu. Pierwsze utrzymywane przez strażaków (ładniej położone, ze stołami), pobierają niewielkie opłaty, ale drewno trzeba sobie samemu zorganizować (przyciągnąć z okolicznego lasu). Po drodze (po drewno) warto zabaczyć ruiny bunkrów Wału Pomorskiego. Kościół z 1715 roku w stanie tragicznym, sprzedany prywatnemu właścielowi (Villi Drawa). Nie ma sklepu (choć przewodniki mówią o 2), dopiero w Drawinach.
Łokacz Wielki
4.5
ujścieZ lewej strony do Drawy wpada rzeka Człopica (Człapia)
4.5
biwakDwa biwaki po prawej i lewej stronie rzeki. Przy biwaku po lewej znajduje się bar i wypożyczalnia kajaków
4.4
mostKratownicowy, wąski most drogowy. Pod mostem znajduje się wodowskaz DRAWINY objęty odczytem automatycznym, przez co można obserwować stany wód Drawy w internetowym serwisie pogodowym IMGW-PIB. Poziom 69 na wodowskazie gwarantuje doskonałe warunki wodne. Do stacji PKP w Krzyżu drogą około 2,5 km
4.3
mostMost kolejowy, pod nim bystrze.
Bielice Nowe
2.6
mostMost drogowy z wygodnym dostępem do wody. Za mostem po prawej stronie znajduje się głęboka zatoka, do której można dojechać samochodem. Do stacji PKP w Krzyżu około 3 km
1.7
mostMost kolejowy
0
ujścieUjście Drawy do Noteci. Spływ można zakończyć przy śluzie Krzyż (15 min w lewo, w górę Noteci), gdzie można dojechać samochodem
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl