Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Czarna Woda

Czarna Woda ? rzeka długości 47 km w województwie dolnośląskim, prawy dopływ Bystrzycy. Źródła rzeki znajdują się na wysokości ok. 325 m n.p.m. na stokach góry Radunia w Masywie Ślęży, okrąża wzgórza od zachodu, uchodzi do Bystrzycy w rejonie Kątów Wrocławskich. Nad Czarną Wodą leży miasto Sobótka (wg Wikipedii). Niewielka nizinna rzeczka w pobliżu Wrocławia, doskonale nadająca się na jednodniowy spływ. Na codzień prowadzi zbyt mało wody by móc nią pływać, polecam więc spływy wiosenne bądź po opadach deszczu. Niestety wtedy też wody Czarnej Wody niosą sporo zawiesiny i są koloru kawy z mlekiem. Rzeczka stosunkowo łatwa a przy tym urozmaicona. Płynie zarówno przez pola i łąki jak i obszary zalesione. Spotkamy w korycie spore drzewa oraz kilka progów możliwych do spłynięcia. Jest stosunkowo łatwo dostępna z lądu w poszczególnych etapach, co umożliwia dostosowanie trasy do indywidualnych potrzeb.

Ostatnia aktualizacja: 2010-05-21 10:10:15 GPX, XML
rzeka - Żerzuszyce - Kwieciszów - U1, ZWA, *, KL2,
Odcinek rzeki płynącej pośród łąk i pól, szerokość nurtu 3-5 m. Po połączeniu z Potokiem Sulistrowickim wody jest znacznie więcej.
Żerzuszyce
17.28
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania kajaków.
16.28
ujścieUjście Potoku Sulistrowickiego.
Kwieciszów
14.71
uwagaBród, płyty betonowe w nurcie.
rzeka - Kwieciszów - Siedlakowice - U1, ZWA, **, KL2,
Czarna Woda nieco kręci, pokonuje małe spiętrzenia, wpływa na obszary leśne. Kilka drzew w korycie powoduje miejscowe nagromadzenie śmieci niesionych przez rzekę.
Michałowice
13.94
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania kajaków.
13.64
jazProżek 0,3m, do spłynięcia.
13.34
mostMost kolejowy.
Mirosławiczki
13.18
jazProżek kamienny 0,5m do spłynięcia.
11.94
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania kajaków.
Siedlakowice
10.73
mostMost drogowy.
rzeka - Górzyce - U2, ZWA, ***, KL2,
Zdecydowanie najładniejszy fragment rzeki. Na brzegach widoczny jest ślad po piętrzeniu wody. W chwili obecnej jaz jest zniszczony ale rzeka w tym miejscu nieco przyspiesza i kluczy pomiędzy zwalonymi starymi dębami.
Górzyce
8.08
jazOtwarty, zniszczony jaz.
8.02
mostMostek na lokalnej drodze.
rzeka - Gniechowice - U1, ZWA, **, KL2,
Rzeka staje się nieco węższa a przez to znacznie przyspiesza. Kluczy pomiędzy krzakami i podmywa skarpy tworząc pod nimi głęboczki.
Gniechowice
6.66
mostMostek na lokalnej drodze. Pod mostkiem stanowisko do grilla.
5.48
mostObok siebie - nowy i stary most drogowy na ruchliwej trasie Wrocław - Świdnica. Wygodne miejsce wodowania kajaków przy moście starym.
rzeka - Gniechowice - Kąty - U2, ZWA, **, KL2,
Spokojniejszy odcinek Czarnej Wody. Płynie przez łąki, pola i lasy. Po drodze spływa dwoma jazami. Warto zatrzymać się w Krobielowicach i zwiedzić tutejszy pałac.
Krobielowice
3.17
przenoskaWygodna przenoska prawą stroną 20m.
jazPróg 0,7m z płytami betonowymi w nurcie.
1.92
barRestauracja w pałacu w Krobielowicach.
mostMost drogowy przy pałacu, wygodne miejsce wodowania kajaków.
Kąty Wrocławskie
0.5
jazZakręt rzeki o 90 stopni i zaraz za nim niewidoczny jaz dwustopniowy o wysokości 0,8m do spłynięcia.
kanał - Młynówka - U1, ZWA, **, KL1,
W miejscu ujścia Czarnej Wody do Bystrzycy zachodzi zjawisko które przypomina bifurkację, czyli skrzyżowanie rzek. Co prawda, podobnie jak w przypadku Nielbyi Wełny w Wągrowcu, zjawisko to wywołane jest w sposób sztuczny, nie mniej jednak ma miejsce. Spiętrzenie jazu na Bystrzycy wykonane było w celu odprowadzenia części wód Bystrzycy do młyna w Kątach. Młynówka bierze swój początek odchodząc od Bystrzycy pod kątem prostym w lewo tuż przed jazem. Dokładnie vis-a-vis wypływu Młynówki, do Bystrzycy z prawej strony pod takim samym kątem wpada Czarna Woda. Na planie, zjawisko to przypomina skrzyżowanie rzek. Spływ Czarną Wodą wygodnie jest zakończyć w Kątach Wrocławskich, płynąc Młynówką około 1 km do rogatek miasta. Tuż przy kracie przegradzającej w poprzek koryto Młynówki, przy drodze znajduje się miejsce parkingowe z dogodnym dostępem do wody.
0
przenoskaPrzenoska z Czarnej Wody na Bystrzycę 20m prawym brzegiem.
niebezpieczeństwoJaz na Bystrzycy nie jest widoczny z Czarnej Wody, a prąd dość silny. Ze względów bezpieczeństwa nie polecam wpływania na Bystrzycę w tym miejscu gdyż można nie zdążyć zareagować ! Jeżeli już, to należy trzymać się lewego brzegu Czarnej Wody !
ujścieUjście Czarnej Wody do Bystrzycy.
jazZaraz za ujściem pod kątem prostym w prawo znajduje się jaz na Bystrzycy o wysokości 1m.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl