Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Sapina

Wg Wikipedii: rzeka w województwie warmińsko-mazurskim, w zlewni rzeki Węgorapy. Sapina ma długość 36,5 km, szerokość do 20 m, głębokość do 1 m. Rzeka ma swój początek w okolicach wsi Spytkowo i łączy następujące jeziora: Jezioro Kruklin, Jezioro Gołdopiwo, Jezioro Wilkus (z jego odnogą Jeziorem Brzoś), Jezioro Pozezdrze, Jezioro Stręgiel i wpada do Jez Święcajty. Na rzece wybudowana została w 1910 Śluza Przerwanki (obok wsi Przerwanki). Jej zadaniem było spiętrzanie wody na Jez. Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego. Śluza ma długość ma 25 m długości i 4 m szerokości. Śluza spiętrza wodę na wysokość 1 m. Ciekawa i urozmaicona rzeka. Przepływa przez łąki i pola ale także przez lasy. Łączy ze sobą kilka jezior. Prowadzi czystą wodę, pełną ryb i wodnego życia. Doskonale nadaje się na jednodniowy spływ. Długość szlaku to około 30km, a dzięki dostępności na różnych odcinkach możliwa jest dowolna modyfikacja spływu. Szlak jest wolny od przeszkód, posiada jedną ewentualną przenoskę na śluzie Prerwanki.

Ostatnia aktualizacja: 2011-03-07 11:50:17 GPX, XML
mieszany - Sapina - U1, ZWA, ***, KL1,
Cały opisany odcinek rzeki jest urozmaicony pod względem zarówno krajobrazowym jak i pod względem"czym płyniemy". Są lasy, pola i łąki, jest płasko i pagórkowato, jest rzeka i są mniejsze lub większe jeziora, jest śluza... Jest czysta woda zachęcająca do kąpieli z bogatym życiem podwodnym, niestety są też narzędzia kłusownicze, które miejscami trochę przeszkadzają w wiosłowaniu... Po naszym spływie jednak jest ich już w Sapinie o kilka sztuk mniej...
Kruklanki
21
biwakMiejsce biwakowe nad jeziorem Gołdopiwo. Wygodne miejsce wodowania.
Przerwanki
17.29
jazSpiętrzenie na końcu jeziora Gołdopiwo śluzą Przerwanki. Wygodne miejsce wodowania. Wg informacji otrzymanych w dniu 07.03.2011 r. od: Adamus; "Śluza w Przerwankach jest czynna w sezonie można się swobodnie śluzować (Śluzowy mieszka w domku jakieś 150 metrów od śluzy).
przenoskaPrzenoska prawym brzegiem 100m
Wilkus
15.66
wypływWypływ na jezioro Wilkus
Przytuły
13.32
wypływPrzepływ na jezioro Brząs
12.47
wypływWypływ z jeziora Brząs
Pozezdrze
10.53
wypływWpływ na jezioro Pozezdrze
8.86
wypływWypływ z jeziora Pozezdrze
8.51
mostMost drogowy, wygodne miejsce wodowania
Stręgielek
5.19
mostMostek drewniany w lesie, przyjemne miejsce na odpoczynek i dziki biwak
Stręgiel
3.23
wypływWypływ na jezioro Stręgiel
Ogonki
0.82
wypływWypływ na jezioro Święcajty
mostMost drogowy
0
wypożyczalniaWypożyczalnia sprzętu wodnego
stanicaStanica wodna
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl