Rzeka na Pojezierzu Mazurskim. Słynny w Polsce i za granicą szlak kajakowy. Nurt Krutyni jest wolny, a rzeka tworzy liczne zakola, szczególnie w środkowej, zabagnionej części rezerwatu.
Bieg Krutyni pod względem hydrologicznym rozpoczyna się na terenach otaczających Jezioro Warpuńskie. Na pojezierzach jednak zwyczajowo przyjmuje się nieco inne kryteria nazewnictwa. Rzeki zmieniają nazwy zawsze (lub prawie zawsze) wtedy, gdy przepływają przez jezioro, które zbiera wodę z innych, dodatkowych rzek i cieków. Według takiego kryterium Krutynia zaczyna się w Jeziorze Krutyńskim, a kończy w Jeziorze Bełdany, gdzie wpływa do Systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Zatem Krutynia w swoim różnym biegu przyjmuje różne nazwy. Między początkowymi jeziorami nie ma nazwy, następnie przyjmuje kolejno: Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Babięcka Struga, Struga Spychowska, aż w końcu Krutynia. Szlak kajakowy Krutyni przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Najpopularniejsza trasa spływu rozpoczyna się w Sorkwitach i kończy w miejscowości Ruciane-Nida.
Jedną z ciekawostek na szlaku jest 1,5-kilometrowy odcinek rzeczki Sobiepanka (niedaleko Sorkwit), której nurt może płynąć w obie strony (wg Wikipedii).
Ostatnia aktualizacja: 2010-07-29 12:10:05 GPX, XML
mieszany - Gieląd - Gant -
U1, ZWA, *, KL1, Odcinek jeziorowo-rzeczny, raczej odsłonięty. Na jeziorze Białym możliwość dużej fali.
Stary Gieląd
101.22
Wygodne miejsce wodowania.
100.22
Wypływ z jeziora Gielądzkiego
Sorkwity
99.35
Wpływ na jezioro Lampackie
Wypozyczalnia na stanicy PTTK
Głodowo
96.86
Początek jeziora Lampasz
Borowski Las
93.04
Wypływ z jeziora Lampasz
Grabowo
91.82
Wpływ na jezioro Kujno
90.63
Wypływ z jeziora Kujno
Borowe
89.3
Wpływ na jezioro Dłużec
Dłużec
86.43
Wypływ z jeziora Dłużec
85.92
Wpływ na jezioro Białe
Gant
82.7
Wypływ z jeziora Białego
mieszany - Gant - Mokre -
U1, ZWA, **, KL1, Odcinek trasy w otoczeniu lasów. Za jeziorem Gant warto odbić w prawo pod prąd ciekiem w kierunku jeziora Tejsowo i dalej w kierunku Karwienka. Ładne miejsca biwakowe i, co ważne - bezludne.
81.44
Wpływ na jezioro Gant
78.83
Wypływ z jeziora Gant
Babięta
73.77
Most drogowy, wygodne miejsce wodowania.
Młyn
Przenoska 80m prawą stroną
Nowy Zyzdrój
71
Wpływ na jezioro Zyzdrój Wielki
Spychowo
64.59
Wypływ z jeziora Zyzdrój Mały
Jaz pietrzący wodę jeziora Zyzdrój Mały, śluza Lalka
Przenoska 8om prawą stroną
62.16
Wpływ na jezioro Spychowskie
61.47
Most drogowy, wygodne miejsce wodowania
Połom
57.33
Wpływ na jezioro Zdrużno
Koczek
56.27
Most drogowy, wygodne miejsce wodowania
Zgon
53.64
Most drogowy, wygodne miejsce wodowania
Wpływ na jezioro Mokre
rzeka - Krutynia -
U1, ZWA, ***, KL1, Najładniejszy odcinek rzeki. O atrakcyjności odcinka a więc i o czystości wody świadczy obecność gąbek słodkowodnych. Niestety w sezonie miejsce mocno obciążone turystycznie.
Krutyń
46.02
Jaz piętrzący wody jeziora Mokrego
Przenoska 25m prawą stroną
40.79
Wygodne miejsce wodowania
Ukta
28.29
Most drogowy, wygodne miejsce wodowania
mieszany - Iznota - Ruciane -
U1, ZWA, *, KL3, Dopływamy do kompleksu wielkich jezior. Na szlaku pojawiają się żaglówki, ryk silników motorówek i hałas tranzystorów. Woda mętnieje, zaczyna śmierdzieć i mienić się tęczą rozlanych olejów silnikowych. Na wodzie słychać gromkie porykiwania a tematem przewodnim są słowa powszechnie uznawane za obelżywe. Pojawiają się śmieci a brzegi są zapaskudzone ludzkimi ekstrementami - już bezpieczniej jest pozostać w kajaku. Lepiej omijać to miejsce, ewentualnie błyskawicznie powiosłować na jezioro Nidzkie - tam jest strefa ciszy... i wszystko wraca do normy....