Lista i mapa szlaków :: Tabela szlaków :: O serwisie :: Nie wiesz, co to ZWA albo U3?

Możesz pomóc! To łatwe!
Widzisz błędy - prześlij poprawkę.
Znasz nowy szlak - przygotuj jego opis.

Czerska Struga

Płynący przez Bory Tucholskie lewy dopływ Brdy. Ciekawy szlak kajakowy, spływalny na odcinku dwudziestu kilku kilometrów. Płynięcie polecam zaczynać nie od początku poniższego opisu, a dopiero od 7.28km. Nietuzinkową atrakcją szlaku jest akwedukt - skrzyżowanie Czerskiej Strugi z Wielkim Kanałem Brdy. Przy rzece nie ma żadnych wyznaczonych pól biwakowych, jednak z miejscami biwakowymi "na dziko" nie powinno być problemów na odcinkach, gdzie rzeka płynie w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Opis powstał na podstawie spływu w sierpniu 2004.

Ostatnia aktualizacja: 2011-12-23 06:54:18 GPX, XML
rzeka - Czerska Struga w okolicy Czerska - U6, ZWB, -, pozaKL,
Odcinek na granicy spływalności. Koryto wąskie, że ledwie się kajak zmieści, zarośnięte, z dużą ilością pokrzyw. Mogą występować zawaliska, które trzeba obnosić. Krajobraz nieciekawy - trzciny, betonowe ogrodzenia, dużo śmieci. Zapachy nienajpiękniejsze. Określenie "smródka" dobrze oddaje charakter tego odcinka. Polecam tylko masochistom.
Czersk
26.06
mostMost na drodze asfaltowej. Kajaki wygodnie jest wodować po lewej stronie 50m za mostem.
25.74
przenoskaNietrudna przenoska przez most.
25.09
mostMost na drodze asfaltowej. Tuż przed mostem rzekę przecinają rury kilkadziesiąt centymetrów nad wodą - da się pod mimi przecisnąć. Za mostem po lewej stronie jest fabryka mebli. Krajobraz industrialny - rury, hale, kominy, odgłosy pomp i innych maszyn.
23.91
ujścieZ lewej strony dopływ Klaskamskiej Strugi. Odnosi się wrażenie, że wpadająca rzeczka niesie więcej wody niż sama Czerska Struga przed przyjęciem dopływu.
Złotowo
23.76
przenoskaMost na drodze asfaltowej. Uwaga: zaraz za mostem jest kaskada! Sumaryczna różnica poziomów prawie 2m. Trzeba to obnieść. Nieprzyjemna przenoska około 30m. Kajaki wyciągamy z prawej strony 10m przed mostem. Przechodzimy przez most i wodujemy z lewej strony 15m za mostem. Zejście do wodowania bardzo zniechęcające - pokrzywy i błoto wymieszane ze śmieciami.
23.2
ujścieZ prawej strony koryto ze ściekami. Fu, ale smród! Zaraz za korytem rzekę przecina nasyp o wysokości 8m. Przepływa się pod nim kilkunastometrowym tunelem (najlepiej wpływać z zatkanym nosem).
21.31
przenoskaNiski mostek dla pieszych. Trzeba obnieść.
19.65
przenoskaMostek, którym nawet traktor przejedzie. W tej okolicy rzeka płynie przez pola i jest uregulowana.
18.93
przenoskaKładka dla pieszych. Trzeba obnieść.
rzeka - Czerska Struga od Złotowa do Łosin - U2, ZWB, **, KL3,
Spływanie Czerską Strugą proponuję zacząć od tego odcinka. Tu już koryto jest na tyle szerokie, że nawet kajak dwuosobowy bez problemów będzie się mieścił. Trasa prowadzi częściowo przez las mieszany, a częściowo przez pola. Nieco zwalonych drzew, jednakże nie powinny one wymagać przenosek. Widoczne ślady działalności bobrów. Od tego odcinka na szlaku widoczne są ślady bytności kajakarzy w postaci wyciętych gałęzi, które uniemożliwiały by przepłynięcie.
18.78
mostMost na trasie Czersk->Tuchola. To chyba najsensowniejsze miejsce na rozpoczęcie spływu Czerską Strugą.
Twarożnica
16.86
mostBetonowo-drewniany most.
15.49
uwagaTama bobrowa. Spiętrzenie wody około 1m. Bardzo fajnie się po tym zjeżdza, choć pewnie bez fartucha bym się nie zdecydował. Bliskość tamy rozpoznajemy po podtopionych pniach drzew i po spowolnionym nurcie.
15.09
przenoskaSolidny mostek dla samochodów. Za niski, żeby pod nim przepłynąć.
rzeka - Czerska Struga od Łosin do Fojutowa - U3, ZWA, *, KL2,
Rzeka meandruje przez zabagniony teren. Typowy odcinek szuwarowy. Szuwary tu nie rosną bardzo wysoko i dzięki temu krajobraz jest nie tylko szczypiorkowy. W wielu miejscach szuwary zarastają koryto i trzeba się mozolić, żeby przedrzeć się przez kawałki, w których jest więcej masy szuwarowej niż wody. Dużo śmieci. Ten odcinek szczególnie polecam zbieraczom butelek.
Łosiny
13.42
mostMost w Łosinach.
11
mostNiski most. Ledwie się da pod nim przepłynąć.
rzeka - Czerska Struga od Fojutowa - U3, ZWB, **, KL2,
Miły odcinek wiodący głównie przez las mieszany. Szerokość koryta około 5m. Sporo zwalonych drzew. W większości przypadków da się pod nimi przecisnąć bez wychodzenia z kajaka.
Fojutowo
8.46
uwagaAkwedukt - skrzyżowanie Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. Czerska Struga przepływa wysokim tunelem 10m poniżej Kanału. Płynąc tunelem słychać ładne echo wiosłowania. Akwedukt jest w bardzo dobrym stanie - odnowiony kilka lat temu. Na górnym poziomie akweduktu jest wiata, a 50m od niej leśniczówka. Przy leśniczówce kiosk - głownie ze słodyczami i napojami - otwarty tylko w sezonie turystycznym. Sporo osób zaczyna spływ Czerską Strugą właśnie przy akwedukcie, przenosząc kajaki z Kanału. Niestety nie ma tu wygodnego miejsca do znoszenia kajaków - są tylko wąskie schody. Jeśli ktoś chce przenosić duży, ciężki kajak z Kanału na Czerską Strugę, to chyba najsensowniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się dziesięciometrową linkę i spuszczanie kajaków "na uwięzi" po stromym trawiastym nasypie.
Gartki
5.68
mostNiski drewniany most.
3.74
mostWysoki betonowy most.
rzeka - Czerska Struga w okolicy Zapędowa - U2, ZWA, **, KL2,
Łąkowo - szuwarowy odcinek rzeki. Przed zaporą w Nowym Młynie płytkie muliste rozlewisko.
Nowy Młyn
0.75
przenoskaSpiętrzenie wody po dawnym młynie. Przenoska 30m - budynek młyna obchodzimy z prawej strony.
0
ujścieUjście Czerskiej Strugi do Brdy.
Połączenie ze szlakiem: Brda
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl