kategoria: szlaki / Polska


Białka

(dziękujemy Szkole Kajakarstwa Górskiego ,,Retendo'' za udostępnienie)  

- Rzeka górska
- Prawy dopływ Dunajca
 
 

 

rzeka białka u ujścia Jaworinki 

 

 Jedna z najpiękniejszych górskich rzek w Polsce. Jej krystalicznie czysta woda biorąca swoje źródła w dolinie Białej Wody w Tatrach wręcz zachęca do pływania w kajaku.
Górny odcinek rzeki do ujścia Jaworinki tworzy granicę między Słowacją, a Polską. Aby go spłynąć potrzebna jest zgoda władz Tatrzańskiego Parku oraz straży granicznej. Trudy załatwienia tych formalności na pewno zrekompensuje nam ten malowniczy i bardzo trudny (WW IV-IV+) odcinek rzeki polecany tylko wytrawnym kajakarzom.
Najczęściej uczęszczanym przez kajakarzy górskich jest odcinek: ujście Jaworinki (,,Jurgów Szałasy'') - Czarna Góra. To właśnie tu co roku w lipcu odbywają się obozy Szkoły Kajakarstwa Górskiego. Urozmaicona, malownicza i niezbyt trudna, z licznymi falami, odwojami trasa zaspokoi wymagania nawet wybrednych kajakarzy. Przed spłynięciem należy zgłosić ten fakt w strażnicy znajdującej się przy drodze z Jurgowa do granicy.
Od Czarnej Góry trudności obniżają się, a woda rozlewa się na wiele odnóg, by w końcu znów połączyć się w jedno koryto i utworzyć piękny odcinek zwany ,,Przełomem Białki''. Przy moście koło Dębna zazwyczaj kończymy spływanie Białką, poniżej rzeka szerokim i płytkim rozlewiskiem uchodzi do Dunajca.

 


 

Spływalność:*


 

  • Z Łysej Polany do ujścia  Jaworinki tylko przy wysokiej wodzie (czas topnienia śniegów w Tatrach).

  • Najdłużej bo do połowy lipca spływalny jest odcinek: ujście Jaworinki - Cz. Góra.

  • Dalszy odcinek spływalny jest przy średniej wodzie do początku czerwca i po obfitych opadach deszczu.

*Dla kajaków jednoosobowych laminatowych lub polietylenowych.

 

Możliwość biwakowania:

  • pole namiotowe przy moście koło Dębna 0,8 km

  • miejsce do biwakowania ,,Jurgów Szałasy'' 24,2 km, po uzyskaniu zgody sekretarza Spółki Urbarialnej (pan Marian Młynarczyk, zam. Jurgów 263)

 

Opis kilometrowy 

32 km   Przejście graniczne Łysa Polana.
Zejście na wodę za stacją benzynową. Początek najtrudniejszego etapu WW IV, z miejscami WW IV+. Odcinek o spadku około 15, z dużymi kamieniami i szybkim nurtem.

29 km   Odcinek ok. 400 m o trudności WW IV+ z licznymi zblokowanymi  kamieniami w nurcie rzeki i dużym spadkiem. Przed spłynięciem  dobrze obejrzeć z brzegu, możliwość obniesienia po prawej stronie.

24,2 km   Ujście Jaworinki z prawej i początek odcinka z miejscami  wyśmienicie nadającymi się do nauki pływania po rzece górskiej:  ,,bąbel'', odwój ,,jaccuzi'', ,,tor'', ,,jeziorko'', ,,półka'', odwój na ,,płycie'' (miejsce  biwakowania Szkoły Kajakarstwa Górskiego)

22,5 km   Most drogowy 200 m poniżej charakterystyczny duży, betonowy blok w nurcie rzeki i zaraz za nim naturalny próg o wysokości ok. 1,2 m.

21,8 km  Jurgów z prawej strony.

19,8 km   Kilka następujących po sobie naturalnych progów z odwojami, które  przy wysokiej wodzie mogą wywrócić ,,nieuważnych'' kajakarzy.

18,8 km  Most drogowy w Czarnej Górze. Z prawej chaty cygańskie. Na lewym brzegu dogodne miejsce do skończenia lub rozpoczęcia płynięcia.

17 km   Z lewej strony miejscowość Białka Tatrzańska. Przy prawym brzegu naturalny slap o wysokości ok. 1m i niebezpieczny odwój. Zaraz za nim drugi, ,,zabawowy'' odwój.

11 km   w prawo 1,5 km Trybsz.

9 km     ,,Przełom Białki''. Niebezpieczne miejsce w postaci podmytej skały (cały nurt rzeki odbija się od skały i skręca pod kątem 900 w lewo).

7,2 km    Most drogowy, z lewej Nowa Biała.

0,8 km   Most drogowy z prawej pole biwakowe; 1 km Frydman; w lewo 1 km Dębno.

0 km     Ujście do Dunajca.
 
 

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl