kategoria: szlaki / Polska


Płytnicą przez dawny radziecki poligon 

Leszek Opyrchał 

  

  

Płytnica wypływa kilka kilometrów na pd-zach. od Szczecinka w rejonie wsi Sitno. Zdąża na południe, przecina cztery jeziora, obszar zarastających rozlewisk i lasów by wśród łąk koło wsi Sypniewko zmienić kierunek na pd-wsch. Przepływa przez puszczę nad Gwdą i uchodzi do Gwdy we wsi Płytnica.  

  

Płytnica jest szlakiem zróżnicowanym. W swojej górnej części posiada malownicze odcinki jeziorne, pierwotnie dzikie bagna i rozlewiska, oraz. urocze leśne odcinki. Jej fragmenty zachowały bardziej pierwotny charakter nawet od Starorzecza Bobru czy Starej Drawy. Środkowa część rzeki, zaczynająca się powyżej Sypniewa i ciągnąca się aż do wsi Budy, jest mało ciekawa. Odcinek pomiędzy Sypniewkiem a Budami uważam za najbardziej koszmarny jaki w życiu płynąłem. Wyprostowany, uregulowany i obwałowany ciek ma charakter rowu melioracyjnego a nie dzikiej rzeki płynącej Puszczą nad Gwdą. W.Wrześniowski, M.Sperski piszą o tym fragmencie (str. 175), że jest bardzo malowniczo a płynąc cicho można zobaczyć leśną zwierzynę. Chyba nigdy tam nie byli, bo regulacja wygląda na wykonaną w czasie budowy Wału Pomorskiego. Natomiast dolny odcinek, poniżej Bud to pełen pierwotnego uroku leśny przełom z niewielkimi bystrzami.

  

Z wyżej wymienionych powodów Płytnicy nie można jednoznacznie zaliczyć do szlaków bardzo malowniczych (***), choć niewątpliwie posiada takie odcinki. Jest rzeką miejscami nieco trudną t2 i uciążliwą. Uciążliwość nigdy nie maleje poniżej U3, odcinkami osiągając U6 (skala malowniczości, uciążliwości i trudności wg Wrześniowskiego). Należy ją polecać tylko zapaleńcom szukającym przygód w pokonywaniu trudności a nie osobom traktującym spływ relaksowo. Interesująca jest propozycja, podana na tej samej stronie WWW, aby rozpocząć spływ Rurzycą, by po 2,5 km przerzucie lądowym skończyć go Pytnicą od wsi Budy.

  

  

OPIS SZLAKU 

  

0.0 

J. Remnierzewo, wieś Dziki, pole biwakowe ale lepiej pozostać na którymś z biwaków na lewym brzegu jeziora. 

4.5 

Zarastające małe jeziorko 

4.9 

Przepust pod mostkiem, przenoska lewą stroną 20 m.

5.0 

J. Przełęg. Kajaki przeciągnąć po piasku prawą stroną 10 m przy wpływie na jezioro, gdyż jest on zarośnięty trzcinami. Jezioro jest malownicze z biwakami w początkowej części. Dalsza część jest zamulona i do biwakowania niedogodna.

8.5 

Wypływ z J. Przełęg zarośnięty sitowiem przez które trzeba się przedrzeć około 10 m w 1/3 odległości od prawego brzegu. Dalej mostek a pod nim próg. Kajaki spławić na lince a następnie zestawić. 

8.6 

J. Kniewo, zalesione z możliwością biwakowania.

10.7 

Wypływ z jeziora w lewej części zarośniętej sitowiem. 

10.8 

Mostek drogowy, można pod nim przepłynąć. Dalej zaczyna się nadzwyczaj uciążliwy, pozbawiony możliwości biwakowania odcinek przez zarośnięte rozlewiska i bagna oraz zarastające jeziora, którego pokonanie wymaga 4-5 godz.  

13.8 

Stary, zniszczony mostek, kajaki przepchnąć. Po prawej stronie wygodny biwak Dalej zarastające rozlewisko ale już mniej uciążliwe. 

14.8 

Mostek drogowy. Można pod nim przepłynąć. Uciążliwość szlaku maleje. Wzrasta malowniczość. 

16.0 

Mostek. 

16.2  

Mostek na drodze Sypniewo-Dziki. Kajaki pod nim przeciągnąć. Wpływamy w las. Na początku liczne miejsca biwakowe, potem las staje się podmokły i możliwości biwakowania nie ma. Pojawiają się zwalone drzewa, których liczba stale wzrasta. Spływ znowu staje się uciążliwy i trochę nieprzyjemny bo dno rzeki i brzegi są bagniste.  

17.0 

Mostek 

17.6 

Mostek 

21.2  

Mostek, kajaki spławić. Koniec poligonu, wypływamy z lasu. Na przyległych łąkach pojawiają się możliwości biwakowania.  

21.4 

Zniszczony jaz. Kajaki przeciągnąć. Od tego miejsca rozpoczyna się uregulowany odcinek rzeki. Malowniczość wyraźnie maleje. 

22.4 

Mostek 

23.5  

Mostek 

24.7 

Mostek. Wieś Sypniewo. Możliwości zakupu. W Sypniewie i za nim kilka kładek i rura zmusza do przeciągnięcia kajaka. Spływ dalej uregulowaną rzeką pośród łąk.  

27.2 

Pojawiają się przybrzeżne zarośla umilające spływ. Mostek. 

29.1 

Mostek 

30.6 

Most na drodze Nadarzyce Brzeźnica. Wpływamy w las. Na przybrzeżnych łąkach wiele miejsc biwakowych. Niestety rzeka aż do wsi Budy jest uregulowana i obwałowana co czyni spływ nieprzyjemnym i dość uciążliwym ze względu na niskie kładki.  

36.8 

Próg betonowy.  

37.3 

Most na drodze Szwecja-Sypniewo. 

39.4 

Mostek.  

42.8 

Most, Wieś Budy. Początek pięknego, leśnego odcinka rzeki, z dużą liczbą miejsc biwakowych.  

45.4 

Prądy. Młyn, Przenieść lewą stroną 20m. 

45.6 

Most na drodze Szwecja-Jastrowie. Rozpoczyna się bardzo malowniczy przełom o wysokich brzegach. 

50.5 

Początek zaporowego jeziora w Smolarach. Rzeka bardzo zarośnięta, trzymać się lewej strony. 

51.3 

Zapora. Przenieść niewygodnie prawą strona do kanału. Powoli kończy się przełom ale rzeka dalej płynie w lesie a liczba zwalonych drzew nadal jest znaczna.  

51.8 

Mostek. 

52.6 

Mostek 

53.7 

Mostek. Z lewej niewidoczna leśniczówka Zagórze. 

55.6 

Most kolejowy na linii Piła-Szczecinek. 

56.6 

Mostek 

58.2 

Młyn. Kajaki przenieść. 

58.5 

Most drogowy we wsi Płytnica. Na terenie wsi niskie kładki. 

59.7 

Ujście do Gwdy. Czterokilometrowy odcinek Gwdy od Płytnicy do Krępska to jeden z najbardziej emocjonujących fragmentów tej rzeki. Dlatego warto kontynuować spływ.  

  

BIBLIOGRAFIA 

Przewodniki 

Z. Wrześniowski, M,Sperski, Kajakiem po wodach Pomorza Zachodniego, część południowa i zachodnia, Sport i Turystyka, Warszawa 1974, s. 173-176, szlak nr 31-7.

W.Z.Owsianowski, Kajakiem przez trzy puszcze, KAW, Poznań 1980, s. 24-25. Tylko krótka charakterystyka szlaku. Brak szczegółowego opisu.  

  

Mapy 

N-33-93/94 Złocieniec, Mapa topograficzna Polski, Zarząd Topograficzny Sztabu Generalnego WP, WZKart., Warszawa 1995. Skala 1:100000.

N-33-106 Piła, Mapa Topograficzna Polski, Sztab Generalny Wojska Polskiego, WZKart. Warszawa 1990. Skala 1:100000.

Pojezierze Drawskie, Mapa Samochodowo-turystyczna, Wydawnictwo BiK, Piła 1998. Skala 1:150000. Z tyłu krótka notka o górnym, jeziornym odcinku Płytnicy.

Pojezierze Wałeckie, Mapa turystyczna, Wydawnictwo BiK, Piła 1997. Skala 1:125000. Z tyłu krótka notatka o szlakach kajakowych w zlewni Gwdy w tym i Płytnicy.

  

FOTOGRAFIE 

Wpływamy na J. Przełęg 

J.Kniewo 

Początek zarastającego odcinka widok w przód i tył  

  

i kawałek dalej 

Zarastające jezioro - przepłynięcie go wymagało kilku godzin

Środkowy odcinek rzeki to rów melioracyjny

  

typowe trudności dolnego odcinka Płytnicy 

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl