kategoria: wprowadzenie


Czy kajakarstwo jest dla mnie?

Czy lubisz wodę? Czy lubisz obcować z naturą? Czy cenisz sobie niezależność?

Jeśli odpowiadasz na te pytania 'tak', to kajakarstwo jest zdecydowanie czymś dla Ciebie. We wszystkich swoich odcieniach obcuje z wodą i naturą, pozwala na niezależność i ucieczkę od zagonionego świata, daje naprawdę głęboki relaks i oczyszczenie umysłu.

Kajakarstwo jest przy tym niezwykle różnorodne i pozwala każdemu wybrać taką odmianę, która najbardziej odpowiada jego upodobaniom. O niektórych rodzajach kajakarstwa możesz przeczytać więcej w artykule wstępnym, natomiast tutaj chcielibyśmy rozprawić się ;-) z kilkoma negatywnymi mitami na temat kajakarstwa.

Kajakarstwo jest męczące
Kajakarstwo polega zwykle na napędzaniu ,,statku" za pomocą własnych mieśni. Oznacza to, w odróżnieniu na przykład od żeglarstwa czy windsurfingu, że jeśli chcemy pokonać kajakiem (kanadyjką) określony dystans, to musimy sami zapracować na swoje przemieszczenie. To prawda, ale z drugiej strony daje to nam ogromną niezależność od pogody: na kajaku nie musimy czekać na sprzyjający wiatr. Zmęczenie, które odczuwamy po calodziennym wiosłowaniu jest zdrowe i efektywne: porównując je z efektem pobytu w klubie fittness czy na siłowni stwierdzamy, że nie spociliśmy się bez sensu tupiąc w jednym miejscu, lub podnosząc ciężar, który za chwilę opadnie w to samo miejsce. Spędziliśmy czas na pięknym jeziorze, lub pomiędzy brzegami rzeki, a nie w dusznej sali wypełnionej tłumem, wsłuchiwaliśmy się w plusk wody, szum wiatru i śpiew ptaków, a nie w głośną, kiepską muzykę i pokrzykiwania trenera...
Kajakarstwo jest mokre, brudne i ogólnie niekomfortowe
Kajak to mały statek, którego załoga znajduje się blisko powierzchni wody i jest przez to narażona na ochlapanie wodą. To prawda, ale jeśli lubimy obcować z wodą, to właśnie kajak daje nam najbliższy z nią kontakt, pozwalając zachować suche ubranie. Nowoczesny sprzęt jest wygodny, nie cieknie, pozwala zabezpieczyć się przed wodą i czerpać radość z tego, że moknie nam głowa, czy ręce. Jeśli nie lubisz siedzieć nisko, możesz pływać kanadyjką, w której siedzi się na wygodnej ławeczce, pozycję można często zmianiać, a do wody w każdej chwili można sięgnąć ręką. I ta woda będzie zwykle bardzo czysta, bo kajak daje nam możliwość odwiedzenia małych leśnych rzeczek, gdzie ciągle jeszcze aby ugasić pragnienie, wystarczy zaczerpnąć ręką wody. W takie przepiękne miejsca nie dotrzemy motorówką, czy żaglówką. Tylko kajak, Drodzy Państwo.
Pływając kajakiem trzeba spać w namiocie i gotować na ognisku
Świat się zmienia, a jednym z elementów tej zmiany jest rosnące zagospodarowanie szlaków. Dlatego, jeśli tylko taki będzie nasz wybór, możemy zdecydować się na spanie w stanicach, gdzie będzie można wyspać się w wygodnym łóżku i wziąć prysznic. To od nas zależy, czy wybierzemy szlak dziki, czy zdecydujemy się na wariant ,,cywilizowany". Nam osobiście bardziej odpowiadają ogniska i spanie pod gwiazdami, ale jeśli ktoś tego nie lubi, to kajakarstwo na pewno do dzikich biwaków nie zmusza. Jeśli bawi Cię bardziej sport przypominający jazdę rowerem górskim - wybierz kajakarstwo zwałkowe lub kajakarstwo górskie. W tych odmianach kajakarstawa docierasz samochodem (najczęściej) nad interesujący odcinek uciążliwej lub trudnej rzeki, pływasz przez kilka godzin (ale bardzo intensywnie), a potem bierzesz prysznic i...do roboty. Tak jest, niektórym górski wypad na Białkę, albo zwałkowy na Jar Raduni zastępuje squasha czy aerobic.
Kajakarstwo jest staroświeckie (i nie jest cool)
Jeżeli myślisz w ten sposób, to obejrzyj relację z Mistrzostw Świata we Freestyle'u Kajakowym (tutaj) albo film z zawodów Sickline (tutaj). Prawda, że nie bardzo staroświeckie i całkiem cool? W kajakarstwie znajdą coś dla siebie także ci, którzy muszą błyszczeć i chcą być trendy ;-)
Kajakarstwo jest tylko dla ludzi młodych
Jeśli skłaniasz się ku tej opinii, zajrzyj na stronę Celiny Mróz i Jarka Frąckiewicza, albo zerknij na Transatlantic Olka Doby. Przekonasz się, że wiek nie jest żadną przeszkodą, a może być nawet okolicznością sprzyjającą, bo dopiero na emeryturze znajdziesz czas na spełnienie marzeń o Wielkim Świecie!
Kajakarstwo jest tylko dla zgredów
Hmmm... a może w takim razie obejrzyj finałowy przejazd Nicka Troutmana na Mistrzostwach w Thun, albo popatrz, co potrafią zrobić w kajaku koledzy z WAKK Habazie. Freestyle to nie jest sport tylko dla zgredów (choć i oni radzą sobie nieźle).
Kajakarstwo (górskie|zwałkowe|morskie) to sport ekstremalny
Każdy sport może być ekstremalny lub rekreacyjny. Dotyczy to także kajakarstwa, które może być uprawiane jako wyjątkowo trudny i niebezpieczny wyczyn. Ale wcale nie musi nim być. To Ty wybierasz rzekę, towarzystwo i czas. Możesz robić to w taki sposób, jaki odpowiada Ci najbardziej. Możesz serwować sobie ekstremalizm w takiej dawce, jaką odbierasz najlepiej. Są wśród nas ludzie, którym nie wystarcza skakanie 10-metrowych wodospadów, ale są i tacy, którym wystarczającą porcję adrenaliny daje 10-centymetrowa fala na stawie. I jedni i drudzy bawią się świetnie! Pamiętaj, że dla 99% kajakarzy jest to przede wszystkim doskonała rekreacja i relaks! Możesz zatrzymać się na tym poziomie ekstremalizmu, który odpowiada Ci najbardziej.
 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl