kategoria: wprowadzenie


Kajakarstwo górskie

Górny bieg rzeki jest dosłownie tak samo piękny
jak ośnieżony wierzchołek góry.

[Ota Pavel, Jak spotkałem się z rybami,
z czeskiego przełożył J. Waczków]

Wyobraź sobie jazdę na nartach po stoku, który żyje, który rusza się i zmienia i nigdy nie jest taki sam, jak przed chwilą. Takie właśnie jest kajakarstwo górskie. Spływając górskim potokiem musisz cały czas obserwować drogę przed sobą, musisz planować manewry i wykonywać je dokładnie tam, gdzie zaplanowałeś, biorąc pod uwagę siłę rzeki, z którą nie jesteś w stanie walczyć. Trzeba ją poznać, aby umieć przewidzieć i wykorzystać jej moc tak, by przewiozła Cię bezpiecznie przez zapierające dech w piersiach wodospady, fale i labirynty z wielkich głazów.

Trudne? Na pewno tak, ale jesteś w stanie się tego nauczyć. Możesz opanować własny strach i czerpać ogromną satysfakcję z czynnego przeżywania tego wspaniałego zjawiska, jakim jest górska rzeka.

Musimy jednak ostrzec Cię, że kajakarstwo górskie jest jak narkotyk - kto raz tego spróbował, będzie ciągle w góry wracał. Większość z nas nie potrafi nigdy nasycić się pływaniem po górach. Każda godzina spędzona na wędrówce z bystrym nurtem, lub na zabawie na falach i w odwojach uczy Cię czegoś nowego, ale wciąż pojawiają się przed Tobą nowe perspektywy - chciałbyś jeszcze czegoś spróbować: trudniejszej rzeki, nowych ewolucji.

Kajakarstwo górskie jest też najlepszym sposobem na poznawanie innych ludzi i na zawiązywanie prawdziwych przyjaźni. W górach nie pływa się samotnie. Wzajemne zaufanie i sympatia członków zespołu jest podstawowym warunkiem bezpiecznego pływania. Górska rzeka obnaży każdego. Już po kilkuset metrach, po pokonaniu kilku trudnych miejsc jesteś w stanie poznać swoich kolegów tak, jak nigdzie indziej.

Jak zacząć?

Nie radzimy zaczynać samotnie - kajakarstwo górskie wymaga wielu umiejetności, których znacznie szybciej nauczysz się od kogoś, a pływać trzeba w grupie.

Jeśli mieszkasz w pobliżu Trójmiasta, Krakowa, Lublina lub Warszawy, to najlepiej skontaktować się z jednym z klubów akademickich: Morzkulc w Gdańsku, Bystrze w Krakowie, Kontra w Lublinie lub Habazie w Warszawie. Te kluby mają długą tradycję uprawiania kajakarstwa górskiego, dysponują odpowiednim sprzętem, mają wykwalifikowaną kadrę i chętnie przyjmą każdego, kto chce dzielić ich pasje.

Dobrym, choć nieco droższym sposobem jest udział w zajęciach Szkoły Kajakarstwa Górskiego Retendo, która organizuje szkolenia i rekreacyjne spływy górskie na Białce Tatrzańskiej, Dunajcu i poza granicami Polski. Do Retendo możesz zgłosić się, gdziekolwiek mieszkasz. Na wakacyjnym obozie zdołasz nauczyć się podstaw i zawrzeć znajomości, które pozwolą Ci na rozwijanie umiejetności.

Pamiętaj, że w górach nie wolno pływać w pojedynkę. Przeczytaj wszystkie teksty wprowadzające w tematykę bezpieczeństwa, Kajakiem bezpiecznie, i Tao Kajaka.

W czym możemy pomóc?

W skład zespołu kajak.org.pl wchodzi wielu doświadczonych kajakarzy górskich. Dzięki temu oferujemy sprawdzone informacje na wysokim poziomie.

Na naszych stronach znajdziesz: bardzo dużo kajakowej wiedzy, listę dyskusyjną kajakarzy górskich WWPL, giełdę sprzętu oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl