kategoria: wprowadzenie


Kajakarstwo nizinne

O dobra Rzeko, o mądra wodo Wiedziałaś, gdzie stopy znurzone prowadzić Gdy sił już było brak...
[Wolna Grupa Bukowina]

Wyobraź sobie wąską, czystą rzeczkę o dnie wysłanym żółtym piaskiem meandrującą leniwie wśród zielonych łąk, a co jakiś czas przemykającą pod ogromnymi szumiącymi drzewami. Pomyśl o biwakach na pachnących świeżym sianem łąkach pod lasem, o wieczornych ogniskach przy dźwiękach gitary, o porannych kąpielach w czystych jeziorkach.

Takie miejsca są najłatwiej osiągalne przy pomocy kajaka i kanadyjki, którymi ciągle jeszcze możesz dopłynąć w głąb zachodniopomorskich puszcz, tam, gdzie trudno, lub wręcz nie da się dotrzeć samochodem czy żaglówką. Tych miejsc jest w Polsce coraz mniej, ale jeszcze można trafić w nie nad dopływami Gwdy, w Borach Tucholskich, a nawet w mniej popularnych zakątkach Mazur i Suwalszczyzny. Czekają na Ciebie!

Jak zacząć?

Jeśli chcesz po prostu jeździć na spływy nizinne, to właściwie możesz nauczyć się tego sam.

Zacznij od zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

Książka Jacka Starzyńskiego Tao kajaka, pomoże Ci zrozumieć zasady menewrowania kajakiem - z pewnością przyda się na spływie.

Pojedź na jakiś spływ (tu znajdziesz listę organizatorów). W Polsce jest wiele prześlicznych szlaków nizinnych - proponujemy wybrać na początek jeden z naszych ulubionych.

Jeśli Ci się spodoba, to pewno najlepiej rozejrzeć się za jakimś klubem (trochę adresów znajdziesz tutaj ) albo nieformalną grupą znajomych - weselej i bezpieczniej pływać w grupie kilku osad.

Potrzebny Ci będzie sprzęt - zajrzyj do sekcji "sprzęt" menu - (lub kliknij tutaj) aby dowiedzieć się conieco o teorii, a potem poszukaj w bazach danych (możesz kliknąć tutaj aby przenieść się do wypożyczalni lub sklepu.

Jeżeli uznasz, że wszystko już umiesz, wtedy najlepiej rozejrzeć się za kursem instruktora kajakarstwa. Takie kursy organizowane są przez kluby i inne organizacje. Będziesz tam mógł rozszerzyć posiadaną wiedzę i nauczyć się, jak organizować i kierować spływami.

W czym możemy pomóc?

Serwis k4w, czyli ten, który właśnie oglądasz, jest przeznaczony głównie dla kajakarzy nizinnych. Dlatego znajdziesz tu bardzo dużo przydatnych informacji. Odnośniki do wszystkich działów znajdziesz na stronie głównej .

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl