kategoria: wprowadzenie


Kajakowe rodeo (ostatnio częściej określane jako "freestyle")

Zimna, Biała Woda == ZaBaWa
Złam zasady, kajak nie musi służyć do pływania.

[Bartosz Sawicki]

Rodeo to poprostu zabawa w kajaku. Wszystkie klasyczne techniki kajakowe okazują się przestarzałe. Kajak można kontrolować w trzech wymiarach i sześciu stopniach swobody. Nowe kajaki, nowe możliwości, nowe figury, to wszystko to rodeo lub (z ang.) playboating, freestyle.

Klasyczni kajakarze przyzwyczajeni są do tego, że kajak służy do pływania po wodzie. Od wieków tak właśnie bylo, ale w ciągu ostatnich lat pojawiła i rozpropagowała się metoda zupełnie innego używania wioseł. W czasie zabawy w Rodeo, łódka najczęściej nie pokonuje żadnej odległości. Kajakarz kręci się we wszystkie możliwe strony wykorzystując w tym celu siłę wody. Cała trudność polega na kontrolowaniu łódki podczas obrotów. To Ty musisz błyskawicznie zdecydować co kajak będzie robił, jaką figurę (sekwencję obrotów) wykona.

Miejsca zabawowe można podzielić na dwa zasadnicze typy: odwoje i fale. Oczywiście w praktyce przejście od jednego typu do drugiego jest płynne, tzn. spotykamy łamiące się fale i bardzo płytkie odwoje. Miejsca do ćwiczenia rodeo można znaleźć na rzekach górskich lub sztucznych torach kajakarstwa górskiego.

Rodeo jest jeszcze zbyt krótko obecne w Polsce, żeby została wypracowana polska terminologia, dlatego większość określeń jest zapożyczona z języka angielskiego. Cartwheel, Blunt, Loop, Kickflip to nazwy niektórych figur rodeo. Na miejsce zabawowe często mówimy playspot, a na obrót - spin, odwój to hole, a fala - wave.

Uczucie pełnego i ciągłego kontrolowania ruchu kajaka jest wspaniałe. Dlatego warto ćwiczyć rodeo, ciągle się doskonalić, poznawać nowe figury. Zdobyte w ten sposób umiejętności na pewno przydadzą się kiedyś na rzece. Zwiększają również przyjemność pływania i nasze bezpieczeństwo.

Jak zacząć?

Z tym jeszcze trochę trudniej, niż z kajakarstwem górskim :-)

Rodeo wyrosło z kajakarstwa górskiego: z zabawy w odwoju lub na fali. Dlatego wiele umiejętności jest wspólnych, a znajomość techniki manewrowania kajakiem i umiejętność czytania wody, których uczysz się pływając w górach, są podstawą kajakowego rodeo.

Jeśli chcesz podążać tradycyjną ścieżką, to początek powinien być taki sam jak w przypadku kajakarstwa górskiego. Gdy nauczysz się podstawowych technik pływania na rzekach górskich, możesz myśleć o szlifowaniu technik rodeo.

Doświadczenia wielu młodszych kolegów pokazują jednak, że freestyle'u możesz też zacząć uczyć się na stojącej wodzie. Potrzebny będzie do tego w miarę nowoczesny, freestyle'owy kajak i ktoś, kto pokaże Ci podstawowe umiejętności.

Po opanowaniu podstaw szybko dojdziesz do wniosku, że bardzo ważnym elementem jest miejsce, w którym można bawić się w ten sport. W Polsce istnieje obecnie tylko jeden klub, który posiada własny ,,playspot'' -- Bolwater w Lwówku Śląskim. Niezłe naturalne miejsca do zabawy możemy znaleźć na Białce Tatrzańskiej (okolice wsi Białka Tatrzańska), można też bawić się na torach kajakowych: Wietrznice (10km w dół rzeki od Krościenka) i w Drzewicy (koło Opoczna), zdarzają się dobre fale na morzu.... i to by było tyle.

Zapraszamy na główną polską rodeostronę: freestyle.kajak.org.pl.

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl