kategoria: wprowadzenie


Kajakarstwo zwałkowe

Kiedy idę na kajak w Jar Raduni tak jak mój sąsiad na tenisa,
potem i on i ja bierzemy prysznic i wracamy do innych zajęć,
to uprawiam kajakarstwo zwałkowe.
Kiedy pakuję do kajaka (raczej kanadyjki) bambetle na tydzień,
biorę dzieciaki,kapelusz itp., to niezależnie jak bardzo zawalona
rzeka mi się trafi, uprawiam kajakarstwo nizinne.
[Malutki]

Kajakarstwo zwałkowe to intensywna rekreacja uprawiana na bardzo uciążliwych rzekach nizinnych. Zasada jest prosta: im więcej krzaków i zwalonych drzew, tym lepiej! Nie zaszkodzi też silny nurt, który dodaje dodatkowego ,,smaczku" naszym zmaganiom z usiłującymi nas przewrócić drzewami.

A więc dalej w krzaki! Wody nie musi być za dużo, esencją są przeszkody! Ważne, żeby było się po czym czołgać, przez co przeciskać, przeskakiwać. Ta zabawa wciąga tym bardziej, że czego, jak czego, ale uciążliwych rzek u nas nie brakuje. Najbliższą możesz znaleźć już za płotem, bo wcale nie o Amazonkę chodzi. Ale kajakarstwo zwałkowe pozwala zostać odkrywcą nawet za płotem! Czekasz na burzę - i okazuje się, że poblisku rów, którym zwykle ledwo sączy się błotnista strużka wody, staje się rwącym strumieniem, który zabiera Cię na przygodę życia.

Kajakarstwo zwałkowe uprawia się najczęściej w górskich kajakach jednoosobowych. Przyda się solidne wiosło, bo ono służy nie tylko do wiosłowania, ale czasem zastępuje drabinę, a czasem - maczetę. Odpychamy się nim od dna, od drzew, popychamy kajak po ziemi, kiedy trzeba obleźć przeszkodę brzegiem. Staramy się nie wysiadać z kajaka - wtedy zabawa jest najlepsza.

Kajakarstwo zwałkowe to sport zespołowy. Po kajaku kolegi możemy wjechać nawet na wysokie drzewo, zespół może nas wciągnąć, wepchnąć, a czasem i ściągnąć z drzewa, gdy pomylimy kierunki ;-). Ktoś zawsze będie w pobliżu gdy coś nie wyjdzie i zamiast na drzewie znajdziemy się pod wodą.

Jak zacząć?

Kajakarstwo zwałkowe może być zwykłą kontynuacją turystyki nizinnej, kiedy przestajesz wozić w kajaku rzeczy i wybierasz szlaki pod kątem ich uciążliwości. Najlepiej jednak postarać się o odpowiedni sprzęt: dłuższą, górską ,,jedynkę", mocne wiosło, odpowiednie ubranie i fartuch. Dobrze też będzie poszukać w okolicy zamieszkania jakiejś grupy, która kajakarstwo zwałkowe uprawia: na forum dyskusyjnym albo na liście pl.rec.kajaki najłatwiej złapiesz kontakt z grupą najbliższą geograficznie.

W czym możemy pomóc?

Kajakarstwo zwałkowe to sport zespołowy. W naszej bazie danych znajdziesz namiary na kluby kajakowe. O forum dyskusyjnym i liście pl.rec.kajaki pisaliśmy już wyżej.

Kajakarstwo zwałkowe wymaga pewnej wiedzy o sprzęcie. W części " menu zatytułowanej "Sprzęt" (lub tutaj) znajdziesz trochę teorii; w bazach danych (możesz kliknąć tutaj) znajdziesz kontakt do odpowiedniej wypożyczalni lub sklepu.

Pamiętaj o zapoznaniu się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

Książka Jacka Starzyńskiego Tao kajaka, pomoże Ci zrozumieć zasady menewrowania kajakiem - z pewnością przyda się to na spływie, bo większość przeszkód będziesz pewnie próbował omijać.

 
 

Materiał pochodzi z serwisu
kajak.org.pl